Plugins - Yoast SEO - Stable (latest release) - en to hi_IN translation catalogue (970 entries)

en: Global feed
hi_IN: वैश्विक फ़ीड

en: Global comment feeds
hi_IN: वैश्विक टिप्पणी फ़ीड

en: Post authors feeds
hi_IN: पोस्ट लेखक फ़ीड

en: Post type feeds
hi_IN: पोस्ट प्रकार फ़ीड

en: Category feeds
hi_IN: श्रेणी फ़ीड

en: Tag feeds
hi_IN: टैग फ़ीड

en: Custom taxonomy feeds
hi_IN: कस्टम टैक्सोनॉमी फ़ीड

en: Search results feeds
hi_IN: खोज परिणाम फ़ीड

en: Atom/RDF feeds
hi_IN: एटम/आरडीएफ फ़ीड

en: Shortlinks
hi_IN: शॉर्टलिंक

en: REST API links
hi_IN: रेस्ट एपीआई लिंक

en: RSD / WLW links
hi_IN: आरएसडी / डब्ल्यूएलडब्ल्यू लिंक

en: oEmbed links
hi_IN: oEmbed लिंक

en: Generator tag
hi_IN: जेनरेटर टैग

en: Emoji scripts
hi_IN: इमोजी स्क्रिप्ट

en: Pingback HTTP header
hi_IN: पिंगबैक HTTP हेडर

en: Powered by HTTP header
hi_IN: HTTP हेडर द्वारा संचालित

en: Basic crawl settings
hi_IN: बुनियादी क्रॉल सेटिंग

en: Remove links added by WordPress to the header and &lt;head&gt;.
hi_IN: वर्डप्रेस द्वारा हेडर और &lt;head&gt; में जोड़े गए लिंक्स को हटा दें।

en: Feed crawl settings
hi_IN: फ़ीड क्रॉल सेटिंग

en: Remove feed links added by WordPress that aren't needed for this site.
hi_IN: वर्डप्रेस द्वारा जोड़े गए फ़ीड लिंक को हटा दें जिनकी इस साइट के लिए आवश्यकता नहीं है।

en: By removing Global comments feed, Post comments feeds will be removed too.
hi_IN: ग्लोबल कमेंट फीड को हटाने से पोस्ट कमेंट फीड भी हटा दी जाएगी।

en: SEO configuration
hi_IN: एसईओ कॉन्फ़िगरेशन

note: translators: 1: Link start tag to the first-time configuration, 2: Link closing tag.
en: We noticed that you haven't fully configured Yoast SEO yet. Optimize your SEO settings even further by using our improved %1$s First-time configuration%2$s.
hi_IN: हमने देखा है कि आपने अभी तक योस्ट एसईओ को पूरी तरह से कॉन्फ़िगर नहीं किया है। हमारे बेहतर %1$s पहली बार कॉन्फ़िगरेशन का उपयोग करके अपनी एसईओ सेटिंग्स को और भी अधिक अनुकूलित करें%2$s।

en: No items found.
hi_IN: कोई आइटम नहीं मिला.

note: translators: %1$s opens the link to the Yoast.com article about Crawl settings, %2$s closes the link,
en: %1$sLearn more about crawl settings and how they could benefit your site.%2$s
hi_IN: %1$sक्रॉल सेटिंग के बारे में और जानें कि वे आपकी साइट को कैसे लाभ पहुंचा सकते हैं।%2$s

note: translators: %1$s opens the link to the Yoast.com article about Crawl settings, %2$s closes the link,
en: %1$sLearn more about crawl settings.%2$s
hi_IN: %1$sक्रॉल सेटिंग के बारे में और जानें।%2$s

en: Post comments feeds
hi_IN: पोस्ट टिप्पणी फ़ीड

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: To make the crawling of your site more efficient and environmental friendly, %1$s allows you to remove URLs (added by WordPress) that might not be needed for your site.
hi_IN: आपकी साइट की क्रॉलिंग को अधिक कुशल और पर्यावरण के अनुकूल बनाने के लिए, %1$s आपको ऐसे यूआरएल (वर्डप्रेस द्वारा जोड़े गए) को हटाने की अनुमति देता है जिनकी आपकी साइट के लिए आवश्यकता नहीं हो सकती है।

en: Crawl settings
hi_IN: क्रॉल सेटिंग

en: Regex Redirects
hi_IN: रजेक्स रीडायरेक्ट

en: Plain redirects
hi_IN: सादा पुनर्निर्देश

en: Type
hi_IN: प्रकार

en: 301 Moved Permanently
hi_IN: 301 स्थायी रूप से स्थानांतरित

note: translators: 1: opens a link. 2: closes the link.
en: The redirect type is the HTTP response code sent to the browser telling the browser what type of redirect is served. %1$sLearn more about redirect types%2$s.
hi_IN: रीडायरेक्ट प्रकार ब्राउज़र के लिए भेजा जाने वाला HTTP रिस्पॉन्स कोड है जो ब्राउज़र को बताता है कि किस प्रकार का रीडायरेक्ट परोसा गया है। %1$sपुनर्निर्देशित प्रकारों के बारे में अधिक जानें%2$s।

en: Old URL
hi_IN: पुराना यूआरएल

en: Add Redirect
hi_IN: रीडायरेक्ट जोड़ें

en: All redirect types
hi_IN: सभी पुनर्निर्देशित प्रकार

en: First-time configuration
hi_IN: पहली बार कॉन्फ़िगरेशन

note: translators: 1: Link start tag to the First time configuration tab in the General page, 2: Link closing tag.
en: You should finish the %1$sfirst time configuration%2$s to make sure your SEO data has been optimized and you’ve set the essential Yoast SEO settings for your site.
hi_IN: आपको यह सुनिश्चित करने के लिए %1$sपहली बार कॉन्फ़िगरेशन%2$s समाप्त करना चाहिए कि आपका एसईओ डेटा अनुकूलित किया गया है और आपने अपनी साइट के लिए आवश्यक योस्ट एसईओ सेटिंग्स सेट की हैं।

en: Step 4: Go through the first time configuration
hi_IN: चरण 4: पहली बार कॉन्फ़िगरेशन के माध्यम से जाएं

en: The validation of the AIOSEO data structure has failed.
hi_IN: AIOSEO डेटा संरचना का सत्यापन विफल हो गया है।

en: The AIOSEO import was cancelled because some AIOSEO data is missing. Please try and take the following steps to fix this:
hi_IN: AIOSEO आयात रद्द कर दिया गया था क्योंकि कुछ AIOSEO डेटा गायब है। कृपया कोशिश करें और इसे ठीक करने के लिए निम्नलिखित कदम उठाएं:

en: If you have never saved any AIOSEO 'Search Appearance' settings, please do that first and run the import again.
hi_IN: यदि आपने कभी कोई AIOSEO 'खोज प्रकटन' सेटिंग सहेजी नहीं है, तो कृपया पहले ऐसा करें और आयात को फिर से चलाएँ।

en: If you already have saved AIOSEO 'Search Appearance' settings and the issue persists, please contact our support team so we can take a closer look.
hi_IN: यदि आपने पहले ही AIOSEO 'खोज प्रकटन' सेटिंग सहेज ली है और समस्या बनी रहती है, तो कृपया हमारी सहायता टीम से संपर्क करें ताकि हम और करीब से देख सकें।

en: cURL
hi_IN: कर्ल

en: Links table
hi_IN: लिंक तालिका

en: Page comments
hi_IN: पृष्ठ टिप्पणियाँ

en: Postname permalink
hi_IN: पोस्टनाम पर्मालिंक

en: Ryte
hi_IN: राईट

note: translators: %s expands to Wincher translators: %s expands to WordProof
en: Currently, the %s integration is not available for multisites.
hi_IN: वर्तमान में, %s एकीकरण बहु-साइटों के लिए उपलब्ध नहीं है।

en: The cleanup can take a long time depending on your site's size.
hi_IN: आपकी साइट के आकार के आधार पर सफाई में लंबा समय लग सकता है।

en: Note:
hi_IN: नोट:

en: After you've imported data from another SEO plugin, please make sure to clean up all the original data from that plugin. (step 5)
hi_IN: आपके द्वारा किसी अन्य एसईओ प्लगइन से डेटा आयात करने के बाद, कृपया सुनिश्चित करें कि आप उस प्लगइन से सभी मूल डेटा को साफ़ कर लें। (चरण 5)

en: Clean up
hi_IN: साफ - सफाई

en: Please select an SEO plugin below to see what data can be imported.
hi_IN: कौन सा डेटा आयात किया जा सकता है यह देखने के लिए कृपया नीचे एक एसईओ प्लगइन चुनें।

en: Once you're certain that your site is working properly with the imported data from another SEO plugin, you can clean up all the original data from that plugin.
hi_IN: एक बार जब आप सुनिश्चित हो जाते हैं कि आपकी साइट किसी अन्य एसईओ प्लगइन से आयातित डेटा के साथ ठीक से काम कर रही है, तो आप उस प्लगइन से सभी मूल डेटा को साफ़ कर सकते हैं।

note: translators: %s: expands to the name of the plugin that is selected to be imported
en: The import from %s includes:
hi_IN: %s से आयात में शामिल हैं:

en: Post metadata (SEO titles, descriptions, etc.)
hi_IN: मेटाडेटा पोस्ट करें (एसईओ शीर्षक, विवरण, आदि)

en: Note: This metadata will only be imported if there is no existing Yoast SEO metadata yet.
hi_IN: नोट: यह मेटाडेटा केवल तभी आयात किया जाएगा जब अभी तक कोई मौजूदा योस्ट एसईओ मेटाडेटा नहीं है।

en: Note: These settings will overwrite the default settings of Yoast SEO.
hi_IN: नोट: ये सेटिंग्स योस्ट एसईओ की डिफ़ॉल्ट सेटिंग्स को ओवरराइट कर देंगी।

en: Cleanup failed with the following error:
hi_IN: क्लीनअप निम्न त्रुटि के साथ विफल रहा:

en: Select SEO plugin
hi_IN: एसईओ प्लगइन चुनें

en: No data found from other SEO plugins.
hi_IN: अन्य एसईओ प्लगइन्स से कोई डेटा नहीं मिला।

en: Import failed with the following error:
hi_IN: आयात निम्न त्रुटि के साथ विफल रहा:

en: Default tagline
hi_IN: डिफ़ॉल्ट टैगलाइन

en: The import can take a long time depending on your site's size.
hi_IN: आपकी साइट के आकार के आधार पर आयात में लंबा समय लग सकता है।

en: Installation Successful
hi_IN: इंस्टॉलेशन सफल रहा

en: Blog Post
hi_IN: ब्लॉग पोस्ट

note: translators: %s: 'Wincher'
en: The %s integration offers the option to track specific keyphrases and gain insights in their positions.
hi_IN: %s एकीकरण विशिष्ट कीफ्रेज़ को ट्रैक करने और उनकी स्थिति में अंतर्दृष्टि प्राप्त करने का विकल्प प्रदान करता है।

note: translators: %s: expands to 'Yoast SEO Premium'. translators: 1: Yoast WooCommerce SEO
en: Activate %s
hi_IN: %s सक्रिय करें

note: translators: %s: expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Update %s
hi_IN: %s अपडेट करें

note: translators: %s: expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Renew %s
hi_IN: %s नवीनीकरण करें

en: Get help activating your subscription
hi_IN: अपनी सदस्यता को सक्रिय करने में सहायता प्राप्त करें

note: translators: 1: expands to 'Yoast SEO Premium', 2: Link start tag to the page to update Premium, 3: Link closing tag.
en: It looks like you’re running an outdated and unactivated version of %1$s, please activate your subscription in %2$sMyYoast%3$s and update to the latest version (at least 17.7) to gain access to our updated workouts section.
hi_IN: ऐसा लगता है कि आप %1$s का एक पुराना और निष्क्रिय संस्करण चला रहे हैं, कृपया %2$sMyYoast%3$s में अपनी सदस्यता सक्रिय करें और हमारे अपडेट किए गए कसरत अनुभाग तक पहुंच प्राप्त करने के लिए नवीनतम संस्करण (कम से कम 17.7) में अपडेट करें।

note: translators: %s: expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Activate your subscription of %s
hi_IN: %s की अपनी सदस्यता सक्रिय करें

note: translators: %s: expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Update to the latest version of %s
hi_IN: %s के नवीनतम संस्करण में अपडेट करें

en: Renew your subscription
hi_IN: अपनी सदस्यता नवीनीकृत करें

note: translators: %s: expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Accessing the latest workouts requires an updated version of %s (at least 17.7), but it looks like your subscription has expired. Please renew your subscription to update and gain access to all the latest features.
hi_IN: नवीनतम कसरत तक पहुँचने के लिए %s (कम से कम 17.7) के अद्यतन संस्करण की आवश्यकता होती है, लेकिन ऐसा लगता है कि आपकी सदस्यता समाप्त हो गई है। अद्यतन करने और सभी नवीनतम सुविधाओं तक पहुंच प्राप्त करने के लिए कृपया अपनी सदस्यता को नवीनीकृत करें।

note: translators: 1: expands to 'Yoast SEO Premium', 2: Link start tag to the page to update Premium, 3: Link closing tag.
en: It looks like you're running an outdated version of %1$s, please %2$supdate to the latest version (at least 17.7)%3$s to gain access to our updated workouts section.
hi_IN: ऐसा लगता है कि आप %1$s का पुराना संस्करण चला रहे हैं, कृपया हमारे अपडेट किए गए कसरत अनुभाग तक पहुंच प्राप्त करने के लिए %2$sनवीनतम संस्करण (कम से कम 17.7) में अपडेट%3$s करें।

note: translators: %s: expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Renew your subscription of %s
hi_IN: %s की अपनी सदस्यता का नवीनीकरण करें

note: translators: 1: Link start tag to the first-time configuration, 2: Yoast SEO, 3: Link closing tag.
en: Get started quickly with the %1$s%2$s First-time configuration%3$s and configure Yoast SEO with the optimal SEO settings for your site!
hi_IN: %1$s%2$s पहली बार कॉन्फ़िगरेशन%3$s के साथ जल्दी से आरंभ करें और अपनी साइट के लिए इष्टतम एसईओ सेटिंग्स के साथ योस्ट एसईओ को कॉन्फ़िगर करें!

en: Replaced with the post content
hi_IN: पोस्ट सामग्री के साथ बदला गया

en: Replaced with the permalink
hi_IN: परमालिंक के साथ बदला गया

en: Post Content
hi_IN: पोस्ट सामग्री

en: Current or first category title
hi_IN: वर्तमान या प्रथम श्रेणी का शीर्षक

en: Category Title
hi_IN: श्रेणी शीर्षक

en: Replaced with the year the post was published
hi_IN: पोस्ट के प्रकाशित होने के वर्ष से बदला गया

en: Replaced with the month the post was published
hi_IN: पोस्ट के प्रकाशित होने के महीने से बदल दिया गया

en: Replaced with the last name of the author
hi_IN: लेखक के अंतिम नाम से बदला गया

en: Replaced with the first name of the author
hi_IN: लेखक के पहले नाम से बदला गया

en: Replaced with the day the post was published
hi_IN: पोस्ट के प्रकाशित होने के दिन से बदल दिया गया

en: Post year
hi_IN: पोस्ट वर्ष

en: Post month
hi_IN: पोस्ट माह

en: Post day
hi_IN: पोस्ट दिन

en: Current month
hi_IN: वर्तमान माह

en: Current day
hi_IN: वर्तमान दिन

en: Current date
hi_IN: वर्तमान दिनांक

en: Author last name
hi_IN: लेखक अंतिम नाम

en: Author first name
hi_IN: लेखक का पहला नाम

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to a closing strong tag, %4$s expands to and opening anchor tag, %5$s expands to a closing anchor tag.
en: It looks like you've installed our %1$s%2$s addon%3$s. %4$sActivate it now%5$s to unlock more tools and SEO features to make your products stand out in search results.
hi_IN: ऐसा लगता है कि आपने हमारा %1$s%2$s ऐडऑन%3$s इंस्टॉल कर लिया है। अपने उत्पादों को खोज परिणामों में अलग दिखाने के लिए अधिक टूल और एसईओ सुविधाओं को अनलॉक करने के लिए %4$sइसे अभी सक्रिय करें%5$s।

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to a closing strong tag, %4$s expands to an opening anchor tag, %5$s expands to a closing anchor tag.
en: It looks like you aren't using our %1$s%2$s addon%3$s. %4$sUpgrade today%5$s to unlock more tools and SEO features to make your products stand out in search results.
hi_IN: ऐसा लगता है कि आप हमारे %1$s%2$s ऐडऑन%3$s का उपयोग नहीं कर रहे हैं। %4$sआज ही अपग्रेड करें%5$s और अधिक टूल और एसईओ सुविधाओं को अनलॉक करने के लिए अपने उत्पादों को खोज परिणामों में विशिष्ट बनाएं।

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the Premium installation page, %2$s expands to a closing anchor tag.
en: Below are the technical details for the error. See %1$sthis page%2$s for a more detailed explanation.
hi_IN: त्रुटि के लिए तकनीकी विवरण नीचे दिए गए हैं। अधिक विस्तृत स्पष्टीकरण के लिए %1$sयह पृष्ठ%2$s देखें।

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s and %3$s are a link.
en: A new version of %1$s is available. %2$sRenew your subscription%3$s if you want to update to the latest version.
hi_IN: %1$s का एक नया संस्करण उपलब्ध है। यदि आप नवीनतम संस्करण में अपडेट करना चाहते हैं तो %2$sअपनी सदस्यता को नवीनीकृत करें%3$s।

en: Workouts
hi_IN: वर्कआउट

en: Recipe cooking time
hi_IN: नुस्खा पकाने का समय

en: The time it takes to actually cook the dish.
hi_IN: वास्तव में पकवान को पकाने में लगने वाला समय।

en: Recipe prep time
hi_IN: पकाने की विधि तैयारी का समय

en: The time it takes to prepare the items to be used in the instructions.
hi_IN: निर्देशों में उपयोग की जाने वाली वस्तुओं को तैयार करने में लगने वाला समय।

en: Prep time
hi_IN: तैयारी का समय

en: Recipe ingredient(s)
hi_IN: पकाने की विधि सामग्री

en: The ingredients used in the recipe, e.g. sugar, flour or garlic.
hi_IN: नुस्खा में प्रयुक्त सामग्री, उदा। चीनी, आटा या लहसुन।

en: Ingredients title
hi_IN: सामग्री शीर्षक

en: Ingredients
hi_IN: सामग्री

en: Improve the quality of your site search! Automatically helps your users find your cornerstone and most important content in your internal search results. It also removes noindexed posts & pages from your site’s search results.
hi_IN: अपनी साइट खोज की गुणवत्ता में सुधार करें! आपके आंतरिक खोज परिणामों में आपके उपयोगकर्ताओं को आपकी आधारशिला और सबसे महत्वपूर्ण सामग्री खोजने में स्वचालित रूप से सहायता करता है। यह आपकी साइट के खोज परिणामों से नोइन्डेक्सेड पोस्ट और पृष्ठों को भी हटा देता है।

en: Enter an ingredient
hi_IN: एक सामग्री दर्ज करें

en: Recipe instructions
hi_IN: पकाने की विधि के निर्देश

en: The steps of making the recipe, in the form of an ordered list with HowToStep and/or HowToSection items.
hi_IN: HowToStep और/या HowToSection आइटम्स के साथ ऑर्डर की गई सूची के रूप में रेसिपी बनाने के चरण।

en: Instructions title
hi_IN: निर्देश शीर्षक

en: Instructions
hi_IN: निर्देश

en: Enter step
hi_IN: चरण दर्ज करें

note: translators: %s: Zapier. translators: %s: Algolia.
en: Find out more about our %s integration.
hi_IN: हमारे %s एकीकरण के बारे में अधिक जानें।

note: translators: 1: Yoast SEO, 2: Zapier.
en: Set up automated actions when you publish or update your content. By connecting %1$s with %2$s, you can easily send out your published posts to any of its 2000+ destinations, such as Twitter, Facebook and more.
hi_IN: जब आप अपनी सामग्री प्रकाशित या अपडेट करते हैं तो स्वचालित कार्रवाइयां सेट करें। %1$s को %2$s से जोड़कर, आप अपनी प्रकाशित पोस्ट को इसके 2000+ गंतव्यों में से किसी पर भी आसानी से भेज सकते हैं, जैसे ट्विटर, फेसबुक और अन्य।

en: Read more about how internal linking can improve your site structure.
hi_IN: आंतरिक लिंकिंग आपकी साइट संरचना को कैसे बेहतर बना सकती है, इसके बारे में और पढ़ें।

en: Get relevant internal linking suggestions  — while you’re writing! The link suggestions metabox shows a list of posts on your blog with similar content that might be interesting to link to.
hi_IN: प्रासंगिक आंतरिक लिंकिंग सुझाव प्राप्त करें — जब आप लिख रहे हों! लिंक सुझाव मेटा बॉक्स आपके ब्लॉग पर समान सामग्री वाली पोस्ट की एक सूची दिखाता है जिससे लिंक करना दिलचस्प हो सकता है।

en: Find out how Insights can help you improve your content.
hi_IN: पता लगाएं कि इनसाइट आपकी सामग्री को बेहतर बनाने में कैसे आपकी मदद कर सकता है।

en: Link suggestions
hi_IN: लिंक सुझाव

en: Find relevant data about your content right in the Insights section in the Yoast SEO metabox. You’ll see what words you use most often and if they’re a match with your keywords!
hi_IN: योस्ट एसईओ मेटाबॉक्स में इनसाइट्स सेक्शन में अपनी सामग्री के बारे में प्रासंगिक डेटा प्राप्त करें। आप देखेंगे कि आप किन शब्दों का सबसे अधिक उपयोग करते हैं और यदि वे आपके कीवर्ड से मेल खाते हैं!

en: Insights
hi_IN: इनसाइट

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the Premium installation page, %2$s expands to a closing anchor tag. Translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the
en: Oops, something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please make sure to activate your subscription in MyYoast by completing %1$sthese steps%2$s.
hi_IN: ओह, कुछ गलत हो गया है और हम आपके एसईओ डेटा का अनुकूलन पूरा नहीं कर सके। कृपया %1$sइन चरणों%2$s को पूरा करके MyYoast में अपनी सदस्यता को सक्रिय करना सुनिश्चित करें।

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for archives require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
hi_IN: अभिलेखागार के लिए सामाजिक उपस्थिति सेटिंग के लिए ओपन ग्राफ़ मेटाडेटा की आवश्यकता होती है (जो वर्तमान में अक्षम है)। आप इसे %1$s'फेसबुक' टैब के तहत 'सामाजिक' सेटिंग%2$s में सक्षम कर सकते हैं।

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for taxonomies require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
hi_IN: टैक्सोनॉमी के लिए सामाजिक उपस्थिति सेटिंग्स के लिए ओपन ग्राफ़ मेटाडेटा की आवश्यकता होती है (जो वर्तमान में अक्षम है)। आप इसे %1$s'फेसबुक' टैब के तहत 'सामाजिक' सेटिंग%2$s में सक्षम कर सकते हैं।

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for content types require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
hi_IN: सामग्री प्रकारों के लिए सामाजिक उपस्थिति सेटिंग के लिए ओपन ग्राफ़ मेटाडेटा की आवश्यकता होती है (जो वर्तमान में अक्षम है)। आप इसे %1$s'फेसबुक' टैब के तहत 'सामाजिक' सेटिंग%2$s में सक्षम कर सकते हैं।

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for your homepage require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
hi_IN: आपके मुखपृष्ठ की सामाजिक उपस्थिति सेटिंग के लिए ओपन ग्राफ़ मेटाडेटा की आवश्यकता होती है (जो वर्तमान में अक्षम है)। आप इसे %1$s'फेसबुक' टैब के तहत 'सामाजिक' सेटिंग%2$s में सक्षम कर सकते हैं।

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social homepage settings have been moved to the %1$s‘Search appearance’ settings under the ‘General’ tab%2$s.
hi_IN: सामाजिक होमपेज सेटिंग्स को %1$s'सामान्य' टैब के तहत 'खोज उपस्थिति' सेटिंग्स%2$s में ले जाया गया है।

en: Default image
hi_IN: डिफ़ॉल्ट छवि

en: Social title
hi_IN: सामाजिक शीर्षक

en: Social description
hi_IN: सामाजिक विवरण

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: To unlock this feature please update %s to the latest version.
hi_IN: इस सुविधा को अनलॉक करने के लिए कृपया %s को नवीनतम संस्करण में अपडेट करें।

en: Unlock with Premium
hi_IN: प्रीमियम के साथ अनलॉक करें

en: Recipe description
hi_IN: पकाने की विधि विवरण

en: A description of the recipe.
hi_IN: नुस्खा का विवरण।

en: Enter a recipe description
hi_IN: नुस्खा विवरण दर्ज करें

en: Cooking time
hi_IN: खाना पकाने के समय

note: translators: %s is the singular version of the post type's name.
en: Single %s settings
hi_IN: एकल %s सेटिंग

note: translators: %s is the plural version of the post type's name.
en: %s archive settings
hi_IN: %s संग्रह सेटिंग्स

en: These are the image, title and description used when a link to your homepage is shared on social media.
hi_IN: जब आपके होमपेज का लिंक सोशल मीडिया पर साझा किया जाता है तो ये छवि, शीर्षक और विवरण उपयोग किए जाते हैं।

en: Rewrite titles
hi_IN: शीर्षक फिर से लिखें

en: Installing and activating addons
hi_IN: ऐडऑन को स्थापित करना और सक्रिय करना

note: translators: %1$s expands to an anchor tag to the admin premium page, %2$s expands to Yoast SEO Premium, %3$s expands to a closing anchor tag
en: %1$s Continue to %2$s%3$s
hi_IN: %1$s %2$s%3$s पर जारी रखें

note: Translators: %s expands to the name of the addon.
en: Addon activated.
hi_IN: एडऑन सक्रिय।

en: You are not allowed to activate plugins.
hi_IN: आपको प्लगइन्स सक्रिय करने की अनुमति नहीं है।

note: Translators:%s expands to the error message.
en: Addon activation failed because of an error: %s.
hi_IN: एडऑन सक्रियण एक त्रुटि के कारण विफल हुआ: %s।

note: Translators: %s expands to the name of the addon.
en: Addon installed.
hi_IN: एडऑन स्थापित।

en: You are not allowed to install plugins.
hi_IN: आपको प्लगइन्स इंस्टॉल करने की अनुमति नहीं है।

note: Translators: %s expands to the error message.
en: Addon installation failed because of an error: %s.
hi_IN: एडऑन संस्थापन एक त्रुटि के कारण विफल हुआ: %s।

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: No %1$s plugins have been installed. You don't seem to own any active subscriptions.
hi_IN: कोई %1$s प्लग इन इंस्टॉल नहीं किया गया है। ऐसा लगता है कि आप किसी सक्रिय सदस्यता के स्वामी नहीं हैं।

en: Enter a recipe name
hi_IN: नुस्खा का नाम दर्ज करें

note: translators: %1$s expands to Yoast
en: %1$s Recipe
hi_IN: %1$s विधि

en: Create a Recipe in an SEO-friendly way. You can only use one Recipe block per post.
hi_IN: एसईओ फ्रेंडली तरीके से रेसिपी बनाएं। आप प्रति पोस्ट केवल एक रेसिपी ब्लॉक का उपयोग कर सकते हैं।

en: Serves #
hi_IN: कार्य करता है #

en: Add a block to your recipe...
hi_IN: अपने नुस्खा में एक ब्लॉक जोड़ें...

note: Translators: %1$s expands to 'Yoast SEO', %2$s to an opening anchor tag for a link leading to the Plugins page, and %3$s to a closing anchor tag.
en: We see that you enabled automatic updates for WordPress. We recommend that you do this for %1$s as well. This way we can guarantee that WordPress and %1$s will continue to run smoothly together. Please contact your network admin to enable auto-updates for %1$s.
hi_IN: हम देखते हैं कि आपने वर्डप्रेस के लिए स्वचालित अपडेट सक्षम किए हैं। हम अनुशंसा करते हैं कि आप इसे %1$s के लिए भी करें। इस तरह हम गारंटी दे सकते हैं कि वर्डप्रेस और %1$s एक साथ सुचारू रूप से चलते रहेंगे। %1$s के लिए ऑटो-अपडेट सक्षम करने के लिए कृपया अपने नेटवर्क व्यवस्थापक से संपर्क करें।

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium.
en: Required by %s
hi_IN: %s द्वारा आवश्यक है

note: Translators: %1$s expands to 'Yoast SEO', %2$s to an opening anchor tag for a link leading to the Plugins page, and %3$s to a closing anchor tag.
en: We see that you enabled automatic updates for WordPress. We recommend that you do this for %1$s as well. This way we can guarantee that WordPress and %1$s will continue to run smoothly together. %2$sGo to your plugins overview to enable auto-updates for %1$s.%3$s
hi_IN: हम देखते हैं कि आपने वर्डप्रेस के लिए स्वचालित अपडेट सक्षम किया है। हम अनुशंसा करते हैं कि आप इसे %1$s के लिए भी करें। इस तरह हम गारंटी दे सकते हैं कि वर्डप्रेस और %1$s एक साथ आसानी से चलते रहेंगे। %2$s %1$s के लिए ऑटो-अपडेट सक्षम करने के लिए अपने प्लगइन्स अवलोकन पर जाएं।%3$s

note: Translators: %1$s resolves to Yoast SEO.
en: Auto-updates are enabled based on this setting for %1$s.
hi_IN: %1$s के लिए इस सेटिंग के आधार पर ऑटो-अपडेट सक्षम हैं।

note: Translators: %1$s resolves to Yoast SEO.
en: Auto-updates are disabled based on this setting for %1$s.
hi_IN: %1$s के लिए इस सेटिंग के आधार पर ऑटो-अपडेट अक्षम हैं।

en: New
hi_IN: नया

en: Enable Breadcrumbs for your theme
hi_IN: अपनी थीम के लिए ब्रेडक्रंब सक्षम करें

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Note: You can always choose to enable / disable them for your theme below. This setting will not apply to breadcrumbs inserted through a widget, a block or a shortcode.
hi_IN: नोट: आप नीचे दिए गए विषय के लिए उन्हें हमेशा सक्षम / अक्षम कर सकते हैं। यह सेटिंग विजेट, ब्लॉक या शॉर्टकोड के माध्यम से डाले गए ब्रेडक्रंब पर लागू नहीं होगी।

note: translators: %1$s expands to 'Yoast'.
en: %1$s premium plugin updates work fine
hi_IN: %1$s प्रीमियम प्लगइन अपडेट ठीक काम करते हैं

note: translators: %1$s expands to 'Yoast'.
en: %1$s premium plugins cannot update
hi_IN: %1$s प्रीमियम प्लगइन्स अपडेट नहीं कर सकते हैं

note: translators: %s is the reason given by WordPress.
en: The term is considered invalid. The following reason was given by WordPress: %s
hi_IN: शब्द अमान्य माना जाता है। निम्न कारण वर्डप्रेस द्वारा दिया गया था: %s

en: The term could not be found.
hi_IN: शब्द नहीं मिल सका।

en: The post could not be found.
hi_IN: पोस्ट नहीं मिल सकी।

en: This feature has been disabled since subsites never send tracking data.
hi_IN: इस सुविधा को अक्षम कर दिया गया है क्योंकि सबसाइट कभी ट्रैकिंग डेटा नहीं भेजते हैं।

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag, %2$s expands to an closing anchor tag.
en: We notice that you have installed WPML. To make sure your canonical URLs are set correctly, %1$sinstall and activate the Yoast SEO Multilingual add-on%2$s as well!
hi_IN: हमने देखा कि आपने डब्लूपीएमएल स्थापित किया है। यह सुनिश्चित करने के लिए कि आपके विहित यूआरएल सही तरीके से सेट किए गए हैं, %1$sयॉस्ट एसईओ बहुभाषी ऐड-ऑन को भी स्थापित और सक्रिय करें%2$s!

en: Because of a change in your category base setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
hi_IN: आपकी श्रेणी की आधार सेटिंग में बदलाव के कारण, आपके कुछ एसईओ डेटा को पुन: संसाधित करने की आवश्यकता है।

en: This adds an author byline and reading time estimate to the article’s snippet when shared on Slack.
hi_IN: जब स्लैक पर साझा किया जाता है तो यह एक लेखक को बायलाइन और पढ़ने के समय का अनुमान लगाता है।

en: Find out how a rich snippet can improve visibility and click-through-rate.
hi_IN: पता करें कि एक रीच स्निपेट दृश्यता और क्लिक-थ्रू दर में कैसे सुधार कर सकता है।

en: Google Rich Results Test
hi_IN: गूगल रिच परिणाम परीक्षण

en: Written by
hi_IN: द्वारा लिखित

note: translators: %s expands to the reading time number, in minutes
en: Est. reading time
hi_IN: अनुमानित पढ़ने का समय

note: translators: %s expands to the reading time number, in minutes
en: %s minute | %s minutes
hi_IN[0]: %s मिनट
hi_IN[1]: %s मिनट

note: translators: 1: Expands to Yoast SEO
en: Wait for a week or so, until %1$s automatically processes most of your content in the background.
hi_IN: एक या एक सप्ताह तक प्रतीक्षा करें, जब तक कि %1$s बैकग्राउंड में आपकी अधिकांश सामग्री को स्वचालित रूप से संसाधित न कर दे।

en: Enhanced Slack sharing
hi_IN: एन्हांस्ड स्लैक शेयरिंग

en: Because of a change in your tag base setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
hi_IN: आपके टैग बेस सेटिंग में बदलाव के कारण, आपके कुछ एसईओ डेटा को फिर से तैयार करने की आवश्यकता है।

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: This tab allows you to selectively disable %1$s integrations with third-party products for all sites in the network. By default all integrations are enabled, which allows site admins to choose for themselves if they want to toggle an integration on or off for their site. When you disable an integration here, site admins will not be able to use that integration at all.
hi_IN: यह टैब आपको नेटवर्क में सभी साइटों के लिए तृतीय-पक्ष उत्पादों के साथ %1$s एकीकरण को चुनिंदा रूप से अक्षम करने की अनुमति देता है। डिफ़ॉल्ट रूप से सभी एकीकरण सक्षम होते हैं, जो साइट व्यवस्थापक को अपनी साइट के लिए एकीकरण को चालू या बंद करने के लिए स्वयं को चुनने की अनुमति देता है। जब आप यहां एकीकरण को अक्षम करते हैं, तो साइट व्यवस्थापक उस एकीकरण का उपयोग करने में सक्षम नहीं होंगे।

note: translators: %s: 'Semrush'
en: The %s integration offers suggestions and insights for keywords related to the entered focus keyphrase.
hi_IN: %s एकीकरण दर्ज किए गए फ़ोकस कीफ्रेज़ से संबंधित कीवर्ड के लिए सुझाव और जानकारी प्रदान करता है।

en: Oops, something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please click the button again to re-start the process.
hi_IN: ओह, कुछ गड़बड़ हो गई है और हम आपके एसईओ डेटा के अनुकूलन को पूरा नहीं कर सके। प्रक्रिया को फिर से शुरू करने के लिए कृपया फिर से बटन पर क्लिक करें।.

en: Activate your subscription
hi_IN: अपनी सदस्यता को सक्रिय करें

en: You can speed up your site and get insight into your internal linking structure by letting us perform a few optimizations to the way SEO data is stored. If you have a lot of content it might take a while, but trust us, it's worth it.
hi_IN: आप अपनी साइट को गति दे सकते हैं और अपने आंतरिक लिंकिंग ढांचे में अंतर्दृष्टि प्राप्त कर सकते हैं, जिससे हमें एसईओ डेटा संग्रहीत करने के लिए कुछ अनुकूलन करने होंगे। यदि आपके पास बहुत अधिक सामग्री है, तो इसमें कुछ समय लग सकता है, लेकिन हम पर विश्वास करें, यह इसके लायक है।

en: Learn more about the benefits of optimized SEO data.
hi_IN: अनुकूलित एसईओ डेटा के लाभों के बारे में अधिक जानें।

en: Start SEO data optimization
hi_IN: एसईओ डेटा अनुकूलन शुरू करें

en: You can speed up your site and get insight into your internal linking structure by letting us perform a few optimizations to the way SEO data is stored.
hi_IN: आप अपनी साइट को गति दे सकते हैं और अपने आंतरिक लिंकिंग ढांचे में अंतर्दृष्टि प्राप्त कर सकते हैं, जिससे हमें एसईओ डेटा संग्रहीत करने के लिए कुछ अनुकूलन करने होंगे।

en: All permalinks were successfully reset
hi_IN: सभी पर्मालिंक सफलतापूर्वक रीसेट कर दिए गए थे

note: Translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the Yoast SEO tools page, %2$s expands to a closing anchor tag.
en: Something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please %1$sre-start the process%2$s.
hi_IN: कुछ गलत हो गया है और हम आपके एसईओ डेटा के अनुकूलन को पूरा नहीं कर सके। कृपया %1$sप्रक्रिया को पुनः आरंभ करें%2$s।

en: If the problem persists, please contact support.
hi_IN: यदि समस्या बनी रहती है, तो कृपया समर्थन से संपर्क करें।

en: Optimize SEO Data
hi_IN: एसईओ डेटा का अनुकूलन करें

en: Need support?
hi_IN: सहयोग की आवश्यकता?

note: translators: 1: expands to <a> that refers to the help page, 2: </a> closing tag.
en: You can probably find an answer to your question in our %1$shelp center%2$s.
hi_IN: आप शायद हमारे %1$sसहायता केंद्र%2$s में आपके प्रश्न का उत्तर पा सकते हैं।

note: translators: %s expands to a mailto support link.
en: If you still need support and have an active subscription for this product, please email %s.
hi_IN: यदि आपको अभी भी समर्थन की आवश्यकता है और इस उत्पाद के लिए एक सक्रिय सदस्यता है, तो कृपया %s को ईमेल करें।

note: translators: %1$s: expands to an opening anchor tag, %2$s: expands to a closing anchor tag
en: Disabling Yoast SEO's XML sitemaps will not disable WordPress' core sitemaps. In some cases, this %1$s may result in SEO errors on your site%2$s. These may be reported in Google Search Console and other tools.
hi_IN: योस्ट एसईओ के एक्सएमएल साइटमैप को अक्षम करने से वर्डप्रेस के कोर साइटमैप अक्षम नहीं होंगे। कुछ मामलों में, यह %1$s आपकी साइट पर एसईओ त्रुटियों का परिणाम हो सकता है%2$s। इन्हें गूगल खोज कंसोल और अन्य टूल में रिपोर्ट किया जा सकता है।

en: Stop losing customers to other local businesses
hi_IN: अन्य स्थानीय व्यवसायों के लिए ग्राहकों को खोना बंद करें

en: Start ranking better for your videos
hi_IN: अपने वीडियो के लिए बेहतर रैंकिंग शुरू करें

en: Everything you need for Google News
hi_IN: गूगल समाचार के लिए आपको जो कुछ भी चाहिए

en: Make your products stand out in Google
hi_IN: अपने उत्पादों को गूगल में बनाएं

note: translators: 1: Yoast SEO, 2: translated version of "Off"
en: The advanced section of the %1$s meta box allows a user to remove posts from the search results or change the canonical. The settings in the schema tab allows a user to change schema meta data for a post. These are things you might not want any author to do. That's why, by default, only editors and administrators can do this. Setting to "%2$s" allows all users to change these settings.
hi_IN: %1$s मेटा बॉक्स का उन्नत अनुभाग उपयोगकर्ता को खोज परिणामों से पोस्ट हटाने या विहित परिवर्तन करने की अनुमति देता है। स्कीमा टैब में सेटिंग्स उपयोगकर्ता को पोस्ट के लिए स्कीमा मेटा डेटा बदलने की अनुमति देती हैं। ये ऐसी चीजें हैं जो आप नहीं चाहते कि कोई लेखक करे। इसीलिए, डिफ़ॉल्ट रूप से, केवल संपादक और व्यवस्थापक ही ऐसा कर सकते हैं। "%2$s" पर सेट करने से सभी उपयोगकर्ता इन सेटिंग्स को बदल सकते हैं।

en: Security: no advanced or schema settings for authors
hi_IN: सुरक्षा: लेखकों के लिए कोई उन्नत या स्कीमा सेटिंग नहीं

en: Scholarly Article
hi_IN: विद्वान लेख

en: Web Page
hi_IN: वेब पृष्ठ

en: Item Page
hi_IN: आइटम पृष्ठ

en: About Page
hi_IN: परिचय पृष्ठ

en: FAQ Page
hi_IN: सामान्य प्रश्न पृष्ठ

en: QA Page
hi_IN: QA पृष्ठ

en: Profile Page
hi_IN: प्रोफ़ाइल पृष्ठ

en: Contact Page
hi_IN: संपर्क पृष्ठ

en: Medical Web Page
hi_IN: मेडिकल वेब पृष्ठ

en: Collection Page
hi_IN: संग्रह पृष्ठ

en: Checkout Page
hi_IN: चेकआउट पृष्ठ

en: Real Estate Listing
hi_IN: रियल एस्टेट लिस्टिंग

en: Search Results Page
hi_IN: खोज परिणाम पृष्ठ

en: Article
hi_IN: लेख

en: Social Media Posting
hi_IN: सोशल मीडिया पोस्टिंग

en: News Article
hi_IN: समाचार लेख

en: Advertiser Content Article
hi_IN: विज्ञापनदाता सामग्री अनुच्छेद

en: Satirical Article
hi_IN: व्यंग्यात्मक लेख

en: Tech Article
hi_IN: टेक अनुच्छेद

en: Report
hi_IN: रिपोर्ट

en: Usage tracking
hi_IN: उपयोग ट्रैकिंग

note: translators: 1: Yoast SEO
en: Allow us to track some data about your site to improve our plugin.
hi_IN: अपनी प्लगइन को बेहतर बनाने के लिए हमें अपनी साइट के बारे में कुछ डेटा ट्रैक करने दें।

en: Because of a change in your home URL setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
hi_IN: आपकी श्रेणी यूआरएल सेटिंग में बदलाव के कारण, आपके कुछ एसईओ डेटा को पुन: संसाधित करने की आवश्यकता है।

en: Because of a change in your permalink structure, some of your SEO data needs to be reprocessed.
hi_IN: आपके पर्मालिंक संरचना में बदलाव के कारण, आपके कुछ एसईओ डेटा को पुन: व्यवस्थित करने की आवश्यकता है।

note: translators: %1$s expands to Yoast.
en: %1$s Internal Linking Blocks
hi_IN: %1$s आंतरिक लिंकिंग ब्लॉक

note: translators: %s expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy translators: %s: Expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy.
en: Show SEO settings for %1$s?
hi_IN: %1$s के लिए एसईओ सेटिंग दिखाएं

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Link start tag to the Yoast help center, %3$s: Link closing tag.
en: As the indexability status of your website can only be fetched from %1$s every 15 seconds,
    			a first step could be to wait at least 15 seconds and refresh the Site Health page. If that did not help,
    			%2$sread more about troubleshooting search engine visibility%3$s.
hi_IN: जैसा कि आपकी वेबसाइट की अनुक्रमणिका स्थिति केवल हर 15 सेकंड में %1$s से प्राप्त की जा सकती है, पहला कदम कम से कम 15 सेकंड प्रतीक्षा करना और साइट स्वास्थ्य पृष्ठ को ताज़ा करना हो सकता है। अगर इससे मदद नहीं मिली, %2$sतो खोज इंजन दृश्यता के समस्या निवारण के बारे में और पढ़ें%3$s।

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users. The request to %1$s to check whether your site can be found by search engines failed due to an error.
hi_IN: %1$s, %2$s उपयोगकर्ताओं के लिए एक निःशुल्क अनुक्रमणिका जाँच प्रदान करता है। %1$s का अनुरोध यह जांचने के लिए कि क्या आपकी साइट किसी त्रुटि के कारण खोज इंजन द्वारा विफल हो सकती है।

note: translators: %1$s: Link to article about text links, %2$s: Anchor closing tag, %3$s: Emphasis open tag, %4$s: Emphasis close tag
en: The links columns show the number of articles on this site linking %3$sto%4$s this article and the number of URLs linked %3$sfrom%4$s this article. Learn more about %1$show to use these features to improve your internal linking%2$s, which greatly enhances your SEO.
hi_IN: लिंक कॉलम इस साइट पर इस लेख %3$sसे%4$s लिंक करने वाले लेखों की संख्या और इस लेख %3$sसे%4$s जुड़े यूआरएल की संख्या को दर्शाता है। %1$sअपनी आंतरिक लिंकिंग को बेहतर बनाने के लिए इन सुविधाओं का उपयोग करने के तरीके%2$s के बारे में अधिक जानें, जो आपके एसईओ को बढ़ाता है।

en: The text link counter is working as expected
hi_IN: पाठ लिंक काउंटर अपेक्षित रूप से काम कर रहा है

note: translators: 1: Link to the Yoast SEO blog, 2: Link closing tag. translators: %1$s expands to an opening tag. %2$s expands to a closing tag.
en: The text link counter helps you improve your site structure. %1$sFind out how the text link counter can enhance your SEO%2$s.
hi_IN: पाठ लिंक काउंटर आपको अपनी साइट संरचना को बेहतर बनाने में मदद करता है। %1$sपता करें कि टेक्स्ट लिंक काउंटर आपके एसईओ को कैसे बढ़ा सकता है%2$s।

en: The text link counter feature is not working as expected
hi_IN: पाठ लिंक काउंटर सुविधा अपेक्षा के अनुरूप काम नहीं कर रही है

note: translators: 1: Link to the Yoast help center, 2: Link closing tag.
en: %1$sFind out how to solve this problem on our help center%2$s.
hi_IN: %1$sहमारे ज्ञान के आधार पर इस समस्या को हल करने का तरीका जानें%2$s।

en: We estimate this will take a couple of minutes.
hi_IN: हमारा अनुमान है कि इसमें कुछ मिनट लगेंगे।

en: We estimate this will take less than a minute.
hi_IN: हमारा अनुमान है कि इसमें एक मिनट से भी कम समय लगेगा।

note: translators: %s: Yoast SEO.
en: %s had problems creating the database tables needed to speed up your site.
hi_IN: आपकी साइट को गति देने के लिए आवश्यक डेटाबेस टेबल बनाने में %s की समस्याएँ थीं।

note: translators: %s: Yoast SEO.
en: Your site will continue to work normally, but won't take full advantage of %s.
hi_IN: आपकी साइट सामान्य रूप से काम करना जारी रखेगी, लेकिन %s का पूर्ण लाभ नहीं लेगी।

en: Show debug information
hi_IN: डिबग जानकारी दिखाएँ

note: translators: 1: Link start tag to the WordPress Reading Settings page, 2: Link closing tag.
en: If you want search engines to show this site in their results, you must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
hi_IN: यदि आप चाहते हैं कि खोज इंजन इस साइट को उनके परिणामों में दिखाए, तो आपको %1$sअपनी रीडिंग सेटिंग में जाना होगा%2$s और खोज इंजन दृश्यता के लिए बॉक्स को अनचेक करना होगा।

en: I don't want this site to show in the search results.
hi_IN: मैं नहीं चाहता कि यह साइट खोज परिणामों में दिखे।

note: translators: %1$s: Yoast SEO
en: %1$s adds several columns to this page.
hi_IN: %1$s इस पृष्ठ पर कई कॉलम जोड़ता है।

note: translators: %1$s: Link to article about content analysis, %2$s: Anchor closing
en: We've written an article about %1$show to use the SEO score and Readability score%2$s.
hi_IN: हमने %1$sएसईओ स्कोर और पठनीयता स्कोर का उपयोग कैसे करें%2$s के बारे में एक लेख लिखा है।

en: We estimate this could take a long time, due to the size of your site. As an alternative to waiting, you could:
hi_IN: हमारा अनुमान है कि आपकी साइट के आकार के कारण इसमें लंबा समय लग सकता है। प्रतीक्षा के विकल्प के रूप में, आप कर सकते हैं:

note: translators: 1: Link to article about indexation command, 2: Anchor closing tag, 3: Link to WP CLI.
en: %1$sRun the indexation process on your server%2$s using %3$sWP CLI%2$s.
hi_IN: %3$sडब्लूपी CLI%2$s का उपयोग करके %1$sअपने सर्वर पर अनुक्रमण प्रक्रिया चलाएँ%2$s

note: translators: %1$s: link to help article about solving table issue. %2$s: is anchor closing.
en: Please read %1$sthis help article%2$s to find out how to resolve this problem.
hi_IN: कृपया इस समस्या को हल करने का तरीका जानने के लिए %1$sइस सहायता लेख%2$s को पढ़ें।

en: a theme that has proper title-tag theme support, or adapt your theme to have that support
hi_IN: एक थीम जिसमें उचित शीर्षक-टैग थीम समर्थन है, या उस समर्थन के लिए अपने विषय को अनुकूलित करें

en: REST API: Head endpoint
hi_IN: रेस्ट एपीआई: हेड एंडपॉइंट

en: Term hierarchy
hi_IN: शब्द पदानुक्रम

en: Replaced with the term ancestors hierarchy
hi_IN: पूर्वजों शब्द पदानुक्रम के साथ प्रतिस्थापित

note: translators: 1: Yoast SEO
en: This %1$s REST API endpoint gives you all the metadata you need for a specific URL. This will make it very easy for headless WordPress sites to use %1$s for all their SEO meta output.
hi_IN: यह %1$s रेस्ट एपीआई समापन बिंदु आपको एक विशिष्ट यूआरएल के लिए आवश्यक सभी मेटाडेटा देता है। यह बिना सिर के वर्डप्रेस साइटों के लिए अपने सभी एसईओ मेटा आउटपुट के लिए %1$s का उपयोग करना बहुत आसान बना देगा।

note: translators: %1$s Emphasis open tag, %2$s: Emphasis close tag, %3$s Link start tag to the Yoast help center, %4$s Link closing tag, %5$s to Yoast SEO, %6$s to my.yoast.com.
en: You can %1$snot%2$s activate your premium plugin(s) and receive updates because %5$s cannot connect to %6$s. The cause for this error is probably that the cURL software on your server is too old. Please contact your host and ask them to update it to at least version 7.34. %3$sRead more about cURL in our help center%4$s.
hi_IN: आप अपने प्रीमियम प्लगइन को सक्रिय %1$sनहीं%2$s कर सकते हैं और अपडेट प्राप्त नहीं कर सकते क्योंकि %5$s %6$s से कनेक्ट नहीं हो सकते हैं। इस त्रुटि का कारण शायद यह है कि आपके सर्वर पर मौजूद कर्ल सॉफ्टवेयर बहुत पुराना है। कृपया अपने होस्ट से संपर्क करें और उन्हें इसे कम से कम 7.34 संस्करण में अपडेट करने के लिए कहें। %3$sहमारे सहायता केंद्र में कर्ल के बारे में और पढ़ें%4$s।

en: Great! You can activate your premium plugin(s) and receive updates.
hi_IN: महान! आप अपने प्रीमियम प्लगइन को सक्रिय कर सकते हैं और अपडेट प्राप्त कर सकते हैं।

note: translators: %1$s Emphasis open tag, %2$s: Emphasis close tag, %3$s Link start tag to the Yoast help center, %4$s Link closing tag, %5$s to Yoast SEO, %6$s to my.yoast.com.
en: You can %1$snot%2$s activate your premium plugin(s) and receive updates because %5$s cannot connect to %6$s. A common cause for not being able to connect is an out-of-date version of cURL, software used to connect to other servers. However, your cURL version seems fine. Please talk to your host and, if needed, the Yoast support team to figure out what is broken. %3$sRead more about cURL in our help center%4$s.
hi_IN: आप अपने प्रीमियम प्लगइन को सक्रिय %1$sनहीं%2$s कर सकते हैं और अपडेट प्राप्त नहीं कर सकते क्योंकि %5$s %6$s से कनेक्ट नहीं हो सकते हैं। कनेक्ट न कर पाने का एक सामान्य कारण cURL का पुराना संस्करण है, जो अन्य सर्वर से कनेक्ट करने के लिए उपयोग किया जाने वाला सॉफ़्टवेयर है। हालांकि, आपका कर्ल संस्करण ठीक लगता है। कृपया अपने मेजबान से बात करें और, यदि आवश्यक हो, तो योस्ट सपोर्ट टीम से बात करें कि क्या टूटा हुआ है। %3$sहमारे सहायता केंद्र में कर्ल के बारे में और पढ़ें%4$s।

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users and right now it has trouble determining whether search engines can find your site. This could have several (legitimate) reasons and is not a problem in itself. If this is a live site, it is recommended that you figure out why the %1$s check failed.
hi_IN: %1$s %2$s प्रयोक्ताओं के लिए एक निःशुल्क अनुक्रमणीयता जांच प्रदान करता है और अभी इसे यह निर्धारित करने में समस्या है कि खोज इंजन आपकी साइट को ढूंढ सकते हैं या नहीं। इसके कई (वैध) कारण हो सकते हैं और यह अपने आप में कोई समस्या नहीं है। यदि यह एक लाइव साइट है, तो यह अनुशंसा की जाती है कि आप यह पता लगा लें कि %1$s की जांच क्यों विफल हुई।

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users, and it shows that your site can be found by search engines.
hi_IN: %1$s %2$s उपयोगकर्ताओं के लिए एक नि: शुल्क अनुक्रमणिका जाँच प्रदान करता है, और यह दर्शाता है कि आपकी साइट को खोज इंजन द्वारा पाया जा सकता है।

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast Ryte website, %2$s: Expands to 'Ryte', %3$s: Link closing tag.
en: %1$sGo to %2$s to analyze your entire site%3$s
hi_IN: %1$sअपनी संपूर्ण साइट का विश्लेषण करने के लिए %2$s पर जाएं%3$s

note: translators: %1$s expands to 'Yoast'.
en: Your site can be found by search engines
hi_IN: आपकी साइट को खोज इंजन द्वारा पाया जा सकता है

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users and it has determined that your site cannot be found by search engines. If this site is live or about to become live, this should be fixed.
hi_IN: %1$s, %2$s उपयोगकर्ताओं के लिए एक नि: शुल्क अनुक्रमणिका जाँच प्रदान करता है और यह निर्धारित किया है कि आपकी साइट खोज इंजन द्वारा नहीं मिल सकती है। यदि यह साइट लाइव है या लाइव होने वाली है, तो इसे ठीक कर लिया जाना चाहिए।

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast help center, %2$s: Link closing tag.
en: %1$sRead more about troubleshooting search engine visibility.%2$s
hi_IN: %1$sखोज इंजन दृश्यता के समस्या निवारण के बारे में और पढ़ें।%2$s

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte'.
en: %1$s cannot determine whether your site can be found by search engines
hi_IN: %1$s यह निर्धारित नहीं कर सकता है कि आपकी साइट खोज इंजन द्वारा पाई जा सकती है या नहीं

en: The request to Ryte returned an error.
hi_IN: Ryte के अनुरोध ने एक त्रुटि लौटा दी।

en: Your permalink structure includes the post name
hi_IN: आपकी पर्मलिंक संरचना में पोस्ट नाम शामिल है

en: You do have your postname in the URL of your posts and pages.
hi_IN: आपके पास अपने पोस्ट और पेज के यूआरएल में अपना पोस्टनाम है।

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages
hi_IN: आपके पोस्ट और पेज के यूआरएल में आपका पोस्टनाम नहीं है

note: translators: %s expands to '/%postname%/'
en: It's highly recommended to have your postname in the URL of your posts and pages. Consider setting your permalink structure to %s.
hi_IN: आपके पोस्ट और पृष्ठों के यूआरएल में आपका पोस्टनाम होना अत्यधिक अनुशंसित है। %s पर अपनी पर्मालिंक संरचना सेट करने पर विचार करें।

en: Comments on your posts are displayed on a single page. This is just like we'd suggest it. You're doing well!
hi_IN: आपकी पोस्ट पर टिप्पणियाँ एक ही पृष्ठ पर प्रदर्शित की जाती हैं। यह वैसा ही है जैसा हम इसे सुझाएंगे। तुम बहुत अच्छा कर रहे हो!

en: You changed the default WordPress tagline
hi_IN: आपने डिफ़ॉल्ट वर्डप्रेस टैगलाइन बदल दी

en: You are using a custom tagline or an empty one.
hi_IN: आप एक कस्टम टैगलाइन या एक खाली का उपयोग कर रहे हैं।

en: You should change the default WordPress tagline
hi_IN: आपको डिफ़ॉल्ट वर्डप्रेस टैगलाइन बदलनी चाहिए

en: You still have the default WordPress tagline. Even an empty one is probably better.
hi_IN: आपके पास अभी भी डिफ़ॉल्ट वर्डप्रेस टैगलाइन है। एक खाली भी शायद बेहतर है।

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: %1$sYou can change the tagline in the customizer%2$s.
hi_IN: %1$sआप कस्टमाइज़र में टैगलाइन बदल सकते हैं%2$s।

en: An error occurred while checking whether your site can be found by search engines
hi_IN: आपकी साइट खोज इंजन द्वारा पाया जा सकता है या नहीं, यह जांचने में त्रुटि हुई

note: translators: 1: The Ryte response raw error code, if any. 2: The error message. 3: The WordPress error code, if any.
en: Error details: %1$s %2$s %3$s
hi_IN: त्रुटि विवरण: %1$s %2$s %3$s

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast help center, %2$s: Link closing tag.
en: If this is a live site, %1$sit is recommended that you figure out why the check failed.%2$s
hi_IN: यदि यह एक लाइव साइट है, तो %1$s की सिफारिश की जाती है कि आप यह पता लगा लें कि चेक विफल क्यों हुआ।%2$s

en: Your site cannot be found by search engines
hi_IN: आपकी साइट खोज इंजन द्वारा नहीं मिल सकती है

en: Comments on your posts break into multiple pages. As this is not needed in 999 out of 1000 cases, we recommend you disable it. To fix this, uncheck "Break comments into pages..." on the Discussion Settings page.
hi_IN: आपकी पोस्ट्स की टिप्पणियाँ कई पृष्ठों में विभाजित होती हैं। जैसा कि 1000 मामलों में से 999 में इसकी आवश्यकता नहीं है, हम आपको इसे अक्षम करने की सलाह देते हैं। इसे ठीक करने के लिए, चर्चा सेटिंग्स पृष्ठ पर "टिप्पणियों को पृष्ठों में तोड़ें..." को अनचेक करें।

en: No title
hi_IN: कोई शीर्षक नहीं

en: Comments are displayed on a single page
hi_IN: टिप्पणियाँ एक ही पृष्ठ पर प्रदर्शित की जाती हैं

en: Comments break into multiple pages
hi_IN: टिप्पणियाँ कई पृष्ठों में टूटती हैं

note: translators: 1: Opening tag of the link to the discussion settings page, 2: Link closing tag.
en: %1$sGo to the Discussion Settings page%2$s
hi_IN: %1$sचर्चा सेटिंग पृष्ठ पर जाएँ%2$s

note: translators: 1: Start of a paragraph beginning with the Yoast icon, 2: Expands to 'Yoast SEO', 3: Paragraph closing tag.
en: %1$sThis was reported by the %2$s plugin%3$s
hi_IN: %1$sयह %2$s प्लगइन द्वारा रिपोर्ट किया गया था%3$s

note: translators: 1: Link start tag to the Firefox website, 2: Link start tag to the Chrome website, 3: Link start tag to the Edge website, 4: Link closing tag.
en: The browser you are currently using is unfortunately rather dated. Since we strive to give you the best experience possible, we no longer support this browser. Instead, please use %1$sFirefox%4$s, %2$sChrome%4$s or %3$sMicrosoft Edge%4$s.
hi_IN: वर्तमान में आप जिस ब्राउज़र का उपयोग कर रहे हैं वह दुर्भाग्य से दिनांकित है। चूंकि हम आपको सर्वोत्तम अनुभव देने का प्रयास करते हैं, इसलिए अब हम इस ब्राउज़र का समर्थन नहीं करते हैं। इसके बजाय, कृपया %1$sफ़ायरफ़ॉक्स%4$s, %2$sक्रोम%4$s या %3$sमाइक्रोसॉफ्ट एज%4$s का उपयोग करें।

en: If you want to apply advanced <code>meta</code> robots settings for this page, please define them in the following field.
hi_IN: यदि आप इस पृष्ठ के लिए उन्नत <code>मेटा</code> रोबोट सेटिंग लागू करना चाहते हैं, तो कृपया उन्हें निम्न फ़ील्ड में परिभाषित करें।

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Your %1$s settings:
hi_IN: आपकी %1$s सेटिंग:

note: translators: 1: expands to Yoast SEO, 2: expands to Import settings.
en: Import settings from another %1$s installation by pasting them here and clicking "%2$s".
hi_IN: उन्हें यहां पेस्ट करके और "%2$s" पर क्लिक करके अन्य %1$s इंस्टॉलेशन से आयात करें।

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: %s settings to import:
hi_IN: आयात करने के लिए %s सेटिंग:

en: Learn SEO
hi_IN: एसईओ सीखें

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO academy, which is a clickable link.
en: Want to learn SEO from Team Yoast? Check out our %1$s!
hi_IN: टीम योस्ट से एसईओ सीखना चाहते हैं? हमारे %1$s को देखें!

en: We have both free and premium online courses to learn everything you need to know about SEO.
hi_IN: हमारे पास एसईओ के बारे में जानने के लिए आवश्यक सब कुछ सीखने के लिए नि: शुल्क और प्रीमियम दोनों ऑनलाइन पाठ्यक्रम हैं।

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO academy
en: Check out %1$s
hi_IN: %1$s देखें

en: Twitter uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the "Add Open Graph metadata" setting on the Facebook tab enabled if you want to optimize your site for Twitter.
hi_IN: ट्विटर फेसबुक की तरह ही ओपन ग्राफ मेटाडेटा का उपयोग करता है, इसलिए यदि आप ट्विटर के लिए अपनी साइट को अनुकूलित करना चाहते हैं तो फेसबुक टैब पर "ओपन ग्राफ मेटाडेटा जोड़ें" सेटिंग को सक्षम रखना सुनिश्चित करें।

en: Schema
hi_IN: स्कीमा

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the LinkedIn URL you entered. %s
hi_IN: कृपया आपके द्वारा दर्ज किए गए लिंक्डइन यूआरएल के प्रारूप की जांच करें। %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the YouTube URL you entered. %s
hi_IN: कृपया आपके द्वारा दर्ज किए गए यूट्यूब यूआरएल के प्रारूप की जांच करें। %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Facebook Page URL you entered. %s
hi_IN: कृपया आपके द्वारा दर्ज फेसबुक पेज यूआरएल का प्रारूप देखें। %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Instagram URL you entered. %s
hi_IN: कृपया आपके द्वारा दर्ज किए गए इंस्टाग्राम यूआरएल के प्रारूप की जाँच करें। %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the MySpace URL you entered. %s
hi_IN: कृपया आपके द्वारा दर्ज किए गए माईस्पेस यूआरएल के प्रारूप की जाँच करें। %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Pinterest URL you entered. %s
hi_IN: कृपया आपके द्वारा दर्ज किए गए पिंटरेस्ट यूआरएल का प्रारूप देखें। %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Wikipedia URL you entered. %s
hi_IN: कृपया आपके द्वारा दर्ज विकिपीडिया यूआरएल का प्रारूप देखें। %s

en: Settings saved.
hi_IN: सेटिंग्स को सहेजा गया।

note: translators: %d expands the amount of hidden notifications.
en: You have %d hidden notification: | You have %d hidden notifications:
hi_IN[0]: आपके पास %d छिपी हुई सूचना है:
hi_IN[1]: आपके पास %d छिपी हुई सूचनाएं है:

note: translators: %d expands the amount of hidden problems.
en: You have %d hidden problem: | You have %d hidden problems:
hi_IN[0]: आपके पास %d छिपी हुई समस्या है:
hi_IN[1]: आपके पास %d छिपी हुई समस्याएं हैं:

en: Hide this item.
hi_IN: इस आइटम को छुपाएं।

en: Show this item.
hi_IN: यह आइटम दिखाएं।

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Baidu verification codes can only contain letters, numbers, hyphens, and underscores. %s
hi_IN: Baidu सत्यापन कोड में केवल अक्षर, संख्या, हाइफ़न और अंडरस्कोर हो सकते हैं। %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Google verification codes can only contain letters, numbers, hyphens, and underscores. %s
hi_IN: गूगल सत्यापन कोड में केवल अक्षर, संख्याएँ, हाइफ़न और अंडरस्कोर हो सकते हैं। %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Bing confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
hi_IN: बिंग पुष्टि कोड में केवल ए से एफ, संख्या, हाइफ़न और अंडरस्कोर के पत्र हो सकते हैं। %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Pinterest confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
hi_IN: पिंटरेस्ट पुष्टिकरण कोड में केवल ए से एफ, संख्या, हाइफ़न और अंडरस्कोर के अक्षर हो सकते हैं। %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Twitter usernames can only contain letters, numbers, and underscores. %s
hi_IN: ट्विटर उपयोगकर्ता नाम में केवल अक्षर, संख्या और अंडरस्कोर हो सकते हैं। %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Yandex confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
hi_IN: यैंडेक्स पुष्टिकरण कोड में केवल ए से एफ, संख्या, हाइफ़न और अंडरस्कोर के पत्र हो सकते हैं। %s

note: translators: %s: form value as submitted.
en: The submitted value was: %s
hi_IN: प्रस्तुत मूल्य था: %s

note: translators: %s expands to an invalid Facebook App ID.
en: %s does not seem to be a valid Facebook App ID. Please correct.
hi_IN: %s को मान्य फेसबुक ऐप आईडी नहीं लगती है। कृपया सही करें।

note: translators: %1$s: amount of errors, %2$s: the admin page title
en: The form contains %1$s error. %2$s | The form contains %1$s errors. %2$s
hi_IN[0]: फ़ॉर्म में %1$s त्रुटि है। %2$s
hi_IN[1]: फ़ॉर्म में %1$s त्रुटियां है। %2$s

note: translators: %s expands to the extension title
en: Activate %s for your site on MyYoast
hi_IN: MyYoast पर अपनी साइट के लिए %s सक्रिय करें

en: Show blog page in breadcrumbs
hi_IN: ब्रेडक्रंब में ब्लॉग पृष्ठ दिखाएं

note: translators: %1$s expands to the opening anchor tag, %2$s to the closing anchor tag, %3$s to the readability score.
en: %1$sReadability%2$s: %3$s
hi_IN: %1$sपठनीयता%2$s: %3$s

note: translators: %1$s expands to the opening anchor tag, %2$s to the closing anchor tag, %3$s to the SEO score.
en: %1$sSEO%2$s: %3$s
hi_IN: %1$sएसईओ%2$s: %3$s

note: translators: %s expands to the score
en: Posts with the SEO score: %s
hi_IN: एसईओ स्कोर के साथ पोस्ट: %s

note: translators: %s expands to the SEO score
en: SEO: %s
hi_IN: एसईओ: %s

en: No Focus Keyphrase
hi_IN: कोई फोकस कीफ्रेज नहीं

en: Post Noindexed
hi_IN: पोस्ट नोइंडेक्स

note: translators: %s: expends to Yoast SEO
en: %s video tutorial
hi_IN: %s वीडियो ट्यूटोरियल

note: Translators: %1$s: expands to opening anchor tag, %2$s expands to closing anchor tag.
en: To view your current crawl errors, %1$splease visit Google Search Console%2$s.
hi_IN: अपनी वर्तमान क्रॉल त्रुटियों को देखने के लिए, %1$sकृपया गूगल खोज कंसोल पर जाएँ%2$s।

note: Translators: %1$s: expands to opening anchor tag, %2$s expands to closing anchor tag.
en: Google has discontinued its Crawl Errors API. Therefore, any possible crawl errors you might have cannot be displayed here anymore. %1$sRead our statement on this for further information%2$s.
hi_IN: गूगल ने अपनी क्रॉल त्रुटियां एपीआई को बंद कर दिया है। इसलिए, आपके द्वारा किए गए किसी भी संभावित क्रॉल त्रुटियों को अब यहां प्रदर्शित नहीं किया जा सकता है। %1$sअधिक जानकारी के लिए इस पर हमारा वक्तव्य पढ़ें%2$s।

note: translators: %1$s is a link start tag to the Search Appearance settings, %2$s is the link closing tag.
en: You have previously set your site to represent a person. We’ve improved our functionality around Schema and the Knowledge Graph, so you should go in and %1$scomplete those settings%2$s.
hi_IN: आपने पहले किसी व्यक्ति का प्रतिनिधित्व करने के लिए अपनी साइट निर्धारित की है। हमने स्कीमा और नॉलेज ग्राफ़ के आसपास अपनी कार्यक्षमता में सुधार किया है, इसलिए आपको %1$sउन सेटिंग्स को पूरा करना%2$s चाहिए।

en: Organization
hi_IN: संगठन

en: Organization or person
hi_IN: संगठन या व्यक्ति

en: Knowledge Graph & Schema.org
hi_IN: नॉलेज ग्राफ

en: Choose whether the site represents an organization or a person.
hi_IN: चुनें कि साइट संगठन या किसी व्यक्ति का प्रतिनिधित्व करती है या नहीं।

en: Organization name
hi_IN: संस्था का नाम

en: Personal info
hi_IN: व्यक्तिगत जानकारी

en: Uncategorized
hi_IN: अवर्गीकृत

en: MySpace profile URL
hi_IN: माइस्पेस प्रोफ़ाइल यूआरएल

en: SoundCloud profile URL
hi_IN: साउंडक्लाउड प्रोफ़ाइल यूआरएल

en: Tumblr profile URL
hi_IN: टम्बलर प्रोफ़ाइल यूआरएल

en: YouTube profile URL
hi_IN: यूट्यूब प्रोफ़ाइल यूआरएल

en: Wikipedia page about you
hi_IN: आपके बारे में विकिपीडिया पृष्ठ

en: (if one exists)
hi_IN: (यदि कोई मौजूद है)

en: Instagram profile URL
hi_IN: इंस्टाग्राम प्रोफ़ाइल यूआरएल

en: LinkedIn profile URL
hi_IN: लिंक्डइन प्रोफ़ाइल यूआरएल

en: Pinterest profile URL
hi_IN: पिंटरेस्ट प्रोफ़ाइल यूआरएल

en: If a Wikipedia page for you or your organization exists, add it too.
hi_IN: यदि आपके या आपके संगठन के लिए एक विकिपीडिया पृष्ठ मौजूद है, तो उसे भी जोड़ें।

en: No JSON object was returned.
hi_IN: कोई JSON ऑब्जेक्ट वापस नहीं किया गया था।

en: Outgoing internal links
hi_IN: बाहर जाने वाले आंतरिक लिंक

en: Received internal links
hi_IN: आंतरिक लिंक प्राप्त किए

en: Keyphrase
hi_IN: कीफ्रेज

note: translators: 1: Yoast SEO.
en: For this feature to work, %1$s needs to create a table in your database. We were unable to create this table automatically.
hi_IN: इस सुविधा के कार्य करने के लिए, आपके डेटाबेस में %1$s को एक तालिका बनाने की आवश्यकता है। हम स्वचालित रूप से इस तालिका को बनाने में असमर्थ थे।

note: translators: %1$s expands to the requested url
en: Cannot get the size of %1$s because it is hosted externally.
hi_IN: %1$s का आकार नहीं मिल सकता क्योंकि इसे बाहरी रूप से होस्ट किया गया है।

note: translators: %1$s expands to the requested url
en: Cannot get the size of %1$s because of unknown reasons.
hi_IN: अज्ञात कारणों से %1$s का आकार नहीं मिल सकता है।

note: translators: %s expands to the current page number
en: Page %s
hi_IN: पृष्ठ %s

note: translators: %1$s expands to the method name. %2$s expands to the class name
en: Method %1$s() does not exist in class %2$s
hi_IN: विधि %1$s() क्लास %2$s में मौजूद नहीं है

en: You do not have the required rights to export settings.
hi_IN: आपके पास सेटिंग्स को निर्यात करने के लिए आवश्यक अधिकार नहीं हैं।

note: translators: %1$s expands to Import settings
en: Copy all these settings to another site's %1$s tab and click "%1$s" there.
hi_IN: इन सभी सेटिंग्स को किसी अन्य साइट के %1$s टैब पर कॉपी करें और वहां "%1$s" पर क्लिक करें।

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Yoast.com
en: These are settings for the %1$s plugin by %2$s
hi_IN: ये %2$s द्वारा %1$s प्लगइन के लिए सेटिंग हैं

en: No settings found.
hi_IN: कोई सेटिंग नहीं मिली।

en: Improve sharing on Facebook and Pinterest
hi_IN: फेसबुक और पिंटरेस्ट पर साझा करने में सुधार करें

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings here, to copy them on another site.
hi_IN: अपनी %1$s सेटिंग यहां निर्यात करें, उन्हें किसी अन्य साइट पर कॉपी करने के लिए।

en: Import of settings is only supported on servers that run PHP 5.3 or higher.
hi_IN: सेटिंग्स का आयात केवल पीएचपी 5.3 या उच्चतर चलाने वाले सर्वरों पर समर्थित है।

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: With %s, you can easily create such redirects.
hi_IN: %s के साथ, आप आसानी से ऐसे रीडायरेक्ट बना सकते हैं।

en: WARNING:
hi_IN: चेतावनी:

note: translators: %1$s and %2$s expand to <em> items to emphasize the word in the middle.
en: Changing your permalinks settings can seriously impact your search engine visibility. It should almost %1$s never %2$s be done on a live website.
hi_IN: आपकी पेरीलिंक्स सेटिंग्स बदलने से आपके खोज इंजन दृश्यता पर गंभीर प्रभाव पड़ सकता है। यह एक लाइव वेबसाइट पर लगभग %1$s कभी भी %2$s नहीं होना चाहिए।

en: Learn about why permalinks are important for SEO.
hi_IN: जानें कि एसईओ के लिए पर्मालिंक क्यों महत्वपूर्ण हैं।

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Upgrade to %s
hi_IN: %s पर अपग्रेड करें

en: Google Ads
hi_IN: गूगल विज्ञापन

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the date archives in the search results technically means those will have a %1$s robots meta. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
hi_IN: खोज परिणामों में दिनांक अभिलेखागार को तकनीकी रूप से नहीं दिखाने का मतलब है कि उन लोगों के पास %1$s रोबोट मेटा होगा। %2$sखोज परिणाम सेटिंग्स के बारे में अधिक जानकारी%3$s।

en: Check Keyphrase Density
hi_IN: कीफ्रेज़ घनत्व की जाँच करें

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: This tab allows you to selectively disable %s features for all sites in the network. By default all features are enabled, which allows site admins to choose for themselves if they want to toggle a feature on or off for their site. When you disable a feature here, site admins will not be able to use that feature at all.
hi_IN: यह टैब आपको नेटवर्क की सभी साइटों के लिए चुनिंदा %s सुविधाओं को अक्षम करने की अनुमति देता है। डिफ़ॉल्ट रूप से सभी सुविधाएँ सक्षम होती हैं, जो साइट व्यवस्थापक को अपनी साइट के लिए किसी सुविधा को चालू या बंद करने के लिए स्वयं का चयन करने की अनुमति देता है। जब आप किसी विशेषता को यहां अक्षम करते हैं, तो साइट व्यवस्थापक उस सुविधा का उपयोग करने में सक्षम नहीं होंगे।

en: Allow Control
hi_IN: नियंत्रण की अनुमति दें

en: Disable
hi_IN: बंद करना

en: Keyphrase:
hi_IN: कीफ्रेज़

en: Remove keyphrase
hi_IN: कीफ्रेज़ निकालें

en: Synonyms & related keyphrases
hi_IN: समानार्थक शब्द

note: translators: %s: argument name
en: %s is a required feature toggle argument.
hi_IN: %s तर्क को टॉगल करने के लिए एक आवश्यक विशेषता है।

en: optimize a single post for synonyms and related keyphrases.
hi_IN: पर्यायवाची और संबंधित कीफ्रेसेस के लिए एक ही पोस्ट का अनुकूलन करें।

en: Rank better with synonyms & related keyphrases
hi_IN: समानार्थी और संबंधित कीफ़्रेज़ के साथ बेहतर रैंक करें

en: Focus keyphrase not set.
hi_IN: फोकस कीफ्रेज़ सेट नहीं है।

en: Multiple keyphrases
hi_IN: एकाधिक कीफ्रेसेस

en: Clear Image
hi_IN: चित्र हटाएं

en: This feature has been disabled by the network admin.
hi_IN: इस सुविधा को नेटवर्क व्यवस्थापक द्वारा अक्षम कर दिया गया है।

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Get %s
hi_IN: %s प्राप्त करें

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'SEO' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of duplicate SEO meta.
en: Both %1$s and %2$s manage the SEO of your site. Running two SEO plugins at the same time is detrimental.
hi_IN: %1$s और %2$s दोनों आपकी साइट के एसईओ को प्रबंधित करते हैं। एक ही समय में दो एसईओ प्लग इन करना हानिकारक है।

en: Colon
hi_IN: कॉलन

en: There is a new notification. | There are new notifications.
hi_IN[0]: एक नई सूचना है।
hi_IN[1]: नई सूचनाएं हैं।

note: translators: %1$s expands to Yoast.
en: %1$s Structured Data Blocks
hi_IN: %1$s संरचित डेटा ब्लॉक

en: Keyword research training
hi_IN: खोजशब्द अनुसंधान प्रशिक्षण

en: Check links to this URL
hi_IN: इस यूआरएल के लिंक की जाँच करें

note: translators: %s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %s!
hi_IN: बड़ी खबर: आप कर सकते हैं, %s के साथ!

en: Would you like to add another keyphrase?
hi_IN: क्या आप एक और कीफ्रेज़ जोड़ना चाहेंगे?

en: deleted
hi_IN: हटाए गए

en: You are not allowed to modify unregistered network settings.
hi_IN: आपको अपंजीकृत नेटवर्क सेटिंग्स को संशोधित करने की अनुमति नहीं है।

en: No site has been selected to restore.
hi_IN: पुनर्स्थापित करने के लिए किसी भी साइट का चयन नहीं किया गया है।

note: translators: %s expands to the ID of a site within a multisite network.
en: Site with ID %d not found.
hi_IN: आईडी %d वाली साइट नहीं मिली।

note: translators: %s: success message
en: Success: %s
hi_IN: सफलता: %s

note: translators: %s: error message
en: Error: %s
hi_IN: त्रुटि: %s

en: You are not allowed to perform this action.
hi_IN: आपको यह क्रिया करने की अनुमति नहीं है।

en: Network Settings
hi_IN: नेटवर्क सेटिंग्स

en: Restore Site
hi_IN: साइट को पुनर्स्थापित करें

en: The site's tagline
hi_IN: साइट की टैगलाइन

note: translators: %1$s expands to the missing field name.
en: Not all required fields are given. Missing field %1$s
hi_IN: सभी आवश्यक फ़ील्ड नहीं दिए गए हैं। फील्ड %1$s गायब है

en: Would you like to add more than one keyphrase?
hi_IN: क्या आप एक से अधिक कीफ्रेज़ जोड़ना चाहेंगे?

en: Would you like to add keyphrase synonyms?
hi_IN: क्या आप कीफ्रेज़ पर्यायवाची जोड़ना चाहेंगे?

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag, %2$s expands to a closing anchor tag. translators: %1$s expands to an opening tag. %2$s expands to a closing tag.
en: You can edit the SEO metadata for this custom type on the %1$sShop page%2$s.
hi_IN: आप %1$sशॉप पेज%2$s पर इस कस्टम प्रकार के लिए एसईओ मेटाडेटा संपादित कर सकते हैं।

en: You haven't set a Shop page in your WooCommerce settings. Please do this first.
hi_IN: आपने अपनी वूकॉमर्स सेटिंग में एक शॉप पेज सेट नहीं किया है। कृपया इसे पहले करें।

en: Current year
hi_IN: वर्तमान साल

note: translators: %s expands to the post type name.
en: Settings for %s archive
hi_IN: %s आर्काइव के लिए सेटिंग्स

note: translators: %1$s expands to the translated name of the post type.
en: You just trashed a %1$s.
hi_IN: आपने अभी %1$s को ट्रैश किया है।

note: translators: %1$s expands to the translated name of the post type. translators: 1: term label
en: You just deleted a %1$s.
hi_IN: आपने अभी %1$s हटा दिया है।

en: Make sure you don't miss out on traffic!
hi_IN: सुनिश्चित करें कि आप ट्रैफ़िक को याद नहीं करते हैं!

en: Search engines and other websites can still send traffic to your deleted post.
hi_IN: खोज इंजन और अन्य वेबसाइटें अब भी आपके हटाए गए पोस्ट पर ट्रैफ़िक भेज सकती हैं।

en: The settings on this page allow you to specify what the default search appearance should be for any type of content you have. You can choose which content types appear in search results and what their default description should be.
hi_IN: इस पृष्ठ की सेटिंग्स आपको यह निर्दिष्ट करने की अनुमति देती हैं कि आपके पास किसी भी प्रकार की सामग्री के लिए डिफ़ॉल्ट खोज उपस्थिति क्या होनी चाहिए। आप चुन सकते हैं कि खोज परिणामों में कौन से सामग्री प्रकार दिखाई देते हैं और उनका डिफ़ॉल्ट विवरण क्या होना चाहिए।

en: You should create a redirect to ensure your visitors do not get a 404 error when they click on the no longer working URL.
hi_IN: जब आप अब काम नहीं कर रहे यूआरएल पर क्लिक करते हैं, तो आपको अपने आगंतुकों को 404 त्रुटि न मिले यह सुनिश्चित करने के लिए एक रीडायरेक्ट बनाना चाहिए।

en: Date
hi_IN: दिनांक

en: Parent title
hi_IN: मूल शीर्षक

en: Archive title
hi_IN: आर्काइव शीर्षक

en: Site title
hi_IN: साइट शीर्षक

en: Excerpt
hi_IN: अंश

en: Excerpt only
hi_IN: केवल अंश

en: Tag
hi_IN: टैग

en: Category
hi_IN: श्रेणी

en: Primary category
hi_IN: प्राथमिक श्रेणी

en: Category description
hi_IN: श्रेणी का विवरण

en: Tag description
hi_IN: टैग विवरण

en: Term description
hi_IN: शब्द का विवरण

en: Term title
hi_IN: शब्द का शीर्षक

en: Search phrase
hi_IN: वाक्यांश खोजें

en: Separator
hi_IN: विभाजक

en: Post type (singular)
hi_IN: पोस्ट प्रकार (एकवचन)

en: Post type (plural)
hi_IN: पोस्ट प्रकार (बहुवचन)

en: Modified
hi_IN: संशोधित

en: ID
hi_IN: आईडी

en: User description
hi_IN: उपयोगकर्ता का विवरण

en: Page number
hi_IN: पृष्ठ संख्या

en: Pagetotal
hi_IN: पृष्ठ कुल

en: Pagenumber
hi_IN: पृष्ठ संख्या

en: Caption
hi_IN: शीर्षक

en: (custom field)
hi_IN: (कस्टम फील्ड)

en: (custom taxonomy)
hi_IN: (कस्टम टेक्सोनोमी)

en: description (custom taxonomy)
hi_IN: विवरण (कस्टम टेक्सोनोमी)

en: Tagline
hi_IN: टैगलाइन

en: Baidu verification code
hi_IN: Baidu सत्यापन कोड

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Baidu Webmaster Tools site add page, %2$s is the link closing tag.
en: Get your Baidu verification code in %1$sBaidu Webmaster Tools%2$s.
hi_IN: अपना Baidu सत्यापन कोड %1$sBaidu वेबमास्टर टूल%2$s में प्राप्त करें।

en: Show All Content Types
hi_IN: सभी सामग्री प्रकार दिखाएं

en: Filter by content type
hi_IN: सामग्री प्रकार से फ़िल्टर करें

en: Content Type
hi_IN: सामग्री प्रकार

note: translators: %s is replaced with the plugin's name.
en: Cleanup of %s data failed.
hi_IN: %s डेटा की सफाई विफल रही।

note: translators: %s is replaced with Yoast SEO.
en: The %s importer functionality uses temporary database tables. It seems your WordPress install does not have the capability to do this, please consult your hosting provider.
hi_IN: %s आयातक कार्यक्षमता अस्थायी डेटाबेस तालिकाओं का उपयोग करती है। ऐसा लगता है कि आपके वर्डप्रेस इंस्टॉल में ऐसा करने की क्षमता नहीं है, कृपया अपने होस्टिंग प्रदाता से परामर्श करें।

en: Replaced with the normal title for an archive generated by WordPress
hi_IN: वर्डप्रेस द्वारा उत्पन्न एक आर्काइव के लिए सामान्य शीर्षक के साथ प्रतिस्थापित

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're trying to find data from.
en: %s data not found.
hi_IN: %s डेटा नहीं मिला।

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're importing data from.
en: %s data successfully imported.
hi_IN: %s डेटा सफलतापूर्वक आयात किया गया।

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're removing data from.
en: %s data successfully removed.
hi_IN: %s डेटा सफलतापूर्वक निकाला गया।

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we've found data from.
en: %s data found.
hi_IN: %s डेटा मिला।

en: Posts that should not show up in search results
hi_IN: वे पोस्ट जिन्हें खोज परिणामों में नहीं दिखाना चाहिए

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: %s did not detect any plugin data from plugins it can import from.
hi_IN: %s प्लगइन्स से किसी भी प्लगइन डेटा का पता नहीं लगा सकता है जिसे वह आयात कर सकता है।

en: Plugin:
hi_IN: प्लगइन:

en: We've detected data from one or more SEO plugins on your site. Please follow the following steps to import that data:
hi_IN: हमने आपकी साइट पर एक या अधिक एसईओ प्लगइन के डेटा का पता लगाया है। कृपया उस डेटा को आयात करने के लिए निम्नलिखित चरणों का पालन करें:

en: Step 1: Create a backup
hi_IN: चरण 1: एक बैकअप बनाएं

en: Please make a backup of your database before starting this process.
hi_IN: कृपया इस प्रक्रिया को शुरू करने से पहले अपने डेटाबेस का बैकअप बना लें।

en: Step 2: Import
hi_IN: चरण 2: आयात करें

note: translators: 1: expands to Yoast SEO
en: This will import the post metadata like SEO titles and descriptions into your %1$s metadata. It will only do this when there is no existing %1$s metadata yet. The original data will remain in place.
hi_IN: यह पोस्ट मेटाडेटा जैसे एसईओ शीर्षक और विवरण आपके %1$s मेटाडेटा में आयात करेगा। यह केवल तब करेगा जब अभी तक कोई मौजूदा %1$s मेटाडेटा नहीं है। मूल डेटा यथावत रहेगा।

en: Step 3: Check your data
hi_IN: चरण 3: अपना डेटा जांचें

en: Please check your posts and pages and see if the metadata was successfully imported.
hi_IN: कृपया अपने पोस्ट और पेज देखें और देखें कि क्या मेटाडेटा सफलतापूर्वक आयात किया गया था।

en: Step 5: Clean up
hi_IN: चरण 5: सफाई करें

en: Once you're certain your site is OK, you can clean up. This will remove all the original data.
hi_IN: एक बार जब आप निश्चित हो जाते हैं कि आपकी साइट ठीक है, तो आप सफाई कर सकते हैं। यह सभी मूल डेटा को हटा देगा।

en: Clean
hi_IN: साफ़

en: Preview your page in Facebook and Twitter
hi_IN: फेसबुक और ट्विटर में अपने पेज का पूर्वावलोकन करें

en: Get real-time suggestions for internal links
hi_IN: आंतरिक लिंक के लिए वास्तविक समय के सुझाव प्राप्त करें

en: No more dead links a.k.a. 404 pages
hi_IN: कोई और अधिक मृत लिंक 404 पृष्ठ नहीं है

en: 24/7 email support
hi_IN: 24/7 ईमेल समर्थन

en: When you upload media (an image or video for example) to WordPress, it doesn't just save the media, it creates an attachment URL for it. These attachment pages are quite empty: they contain the media item and maybe a title if you entered one. Because of that, if you never use these attachment URLs, it's better to disable them, and redirect them to the media item itself.
hi_IN: जब आप मीडिया (उदाहरण के लिए एक छवि या वीडियो) को वर्डप्रेस पर अपलोड करते हैं, तो यह सिर्फ मीडिया को बचाता नहीं है, यह इसके लिए एक संलग्नक यूआरएल बनाता है। ये संलग्नक पृष्ठ काफी खाली हैं: इनमें मीडिया आइटम और हो सकता है कि एक शीर्षक हो अगर आपने एक दर्ज किया है। उसके कारण, यदि आप कभी भी इन संलग्नक यूआरएल का उपयोग नहीं करते हैं, तो उन्हें निष्क्रिय करना बेहतर है, और उन्हें मीडिया आइटम पर ही पुनर्निर्देशित करें।

en: Media & attachment URLs
hi_IN: मीडिया

en: We recommend you set this to Yes.
hi_IN: हम आपको हां को निर्धारित करने की सलाह देते हैं।

en: Redirect attachment URLs to the attachment itself?
hi_IN: अनुलग्नक में पुनर्निर्देशित अनुलग्नक यूआरएल ही?

note: translators: %s expands to the post type's name with a link to the archive.
en: the archive for %s
hi_IN: %s के लिए आर्काइव

en: Learn more about the RSS feed setting
hi_IN: RSS फ़ीड सेटिंग के बारे में और जानें

en: Learn more about the available variables
hi_IN: उपलब्ध चर के बारे में अधिक जानें

en: Category URLs
hi_IN: श्रेणी यूआरएल

en: Help on the category prefix setting
hi_IN: श्रेणी उपसर्ग सेटिंग पर मदद करें

note: translators: %s expands to <code>/category/</code>
en: Category URLs in WordPress contain a prefix, usually %s, this feature removes that prefix, for categories only.
hi_IN: वर्डप्रेस में श्रेणी यूआरएल में एक उपसर्ग होता है, आमतौर पर %s, यह सुविधा केवल श्रेणियों के लिए, उस उपसर्ग को हटा देती है।

en: Remove the categories prefix?
hi_IN: श्रेणियां उपसर्ग निकालें

en: Learn more about your social profiles settings
hi_IN: अपनी सामाजिक प्रोफ़ाइल सेटिंग के बारे में और जानें

en: To let search engines know which social profiles are associated to this site, enter your site social profiles data below.
hi_IN: खोज इंजन को यह बताने के लिए कि कौन से सामाजिक प्रोफ़ाइल इस साइट से जुड़े हैं, नीचे अपनी साइट के सामाजिक प्रोफ़ाइल डेटा दर्ज करें।

note: translators: %s expands to "this author's archives".
en: Do not allow search engines to show %s in search results.
hi_IN: खोज परिणामों में खोज इंजन को %s दिखाने की अनुमति न दें।

en: this author's archives
hi_IN: यह लेखक का आर्काइव है

en: archives for authors without posts
hi_IN: पोस्ट के बिना लेखकों के लिए आर्काइव

en: Help on the date archives search results setting
hi_IN: दिनांक आर्काइव खोज परिणाम सेटिंग पर मदद करें

en: date archives
hi_IN: दिनांक आर्काइव

en: Learn more about the special pages setting
hi_IN: विशेष पृष्ठ सेटिंग के बारे में अधिक जानें

en: This is what shows in the search results when people find your homepage. This means this is probably what they see when they search for your brand name.
hi_IN: यह वही है जो खोज परिणामों में दिखाता है जब लोग आपका मुखपृष्ठ पाते हैं। इसका मतलब है कि यह वही है जो वे तब देखते हैं जब वे आपके ब्रांड नाम की खोज करते हैं।

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the archives for authors without posts in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
hi_IN: खोज परिणामों में बिना पोस्ट वाले लेखकों के लिए अभिलेखागार दिखाना तकनीकी रूप से इसका मतलब है कि उन लोगों के पास %1$s रोबोट मेटा होगा और उन्हें एक्सएमएल साइटमैप से बाहर रखा जाएगा। %2$sखोज परिणाम सेटिंग्स के बारे में अधिक जानकारी%3$s।

en: Learn more about the Media and attachment URLs setting
hi_IN: मीडिया और अनुलग्नक यूआरएल सेटिंग के बारे में और जानें

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools. This feature will add a verification meta tag on your home page. Follow the links to the different Webmaster Tools and look for instructions for the meta tag verification method to get the verification code. If your site is already verified, you can just forget about these.
hi_IN: आप विभिन्न वेबमास्टर टूल्स के साथ सत्यापन के लिए नीचे दिए गए बॉक्स का उपयोग कर सकते हैं। यह सुविधा आपके मुख पृष्ठ पर एक सत्यापन मेटा टैग जोड़ेगी। विभिन्न वेबमास्टर टूल के लिंक का पालन करें और सत्यापन कोड प्राप्त करने के लिए मेटा टैग सत्यापन विधि के लिए निर्देश देखें। यदि आपकी साइट पहले से ही सत्यापित है, तो आप बस इन के बारे में भूल सकते हैं।

en: Bing verification code
hi_IN: बिंग सत्यापन कोड

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Bing verification code in %1$sBing Webmaster Tools%2$s.
hi_IN: %1$sबिंग वेबमास्टर टूल%2$s में अपना बिंग सत्यापन कोड प्राप्त करें।

en: Google verification code
hi_IN: गूगल सत्यापन कोड

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Google verification code in %1$sGoogle Search Console%2$s.
hi_IN: अपना गूगल सत्यापन कोड %1$sगूगल खोज कंसोल%2$s में प्राप्त करें।

en: Yandex verification code
hi_IN: यांडेक्स सत्यापन कोड

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Yandex verification code in %1$sYandex Webmaster Tools%2$s.
hi_IN: %1$sयांडेक्स वेबमास्टर टूल%2$s में अपना यांडेक्स सत्यापन कोड प्राप्त करें।

en: Learn more about the archives setting
hi_IN: आर्काइव सेटिंग के बारे में अधिक जानें

en: Archives settings help
hi_IN: आर्काइव सेटिंग्स मदद

en: Help on the author archives search results setting
hi_IN: लेखक आर्काइव खोज परिणाम सेटिंग पर मदद करें

en: Help on the authors without posts archive search results setting
hi_IN: आर्काइव खोज परिणामों की सेटिंग के बिना लेखकों पर सहायता

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the archive for authors in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
hi_IN: खोज परिणामों में लेखकों के लिए संग्रह प्रदर्शित नहीं करने का तात्पर्य तकनीकी रूप से उन लोगों से है, जिनके पास %1$s रोबोट मेटा होगा और उन्हें एक्सएमएल साइटमैप से बाहर रखा जाएगा। %2$sखोज परिणाम सेटिंग्स के बारे में अधिक जानकारी%3$s।

en: Off
hi_IN: बंद

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with a lot of features. You can enable / disable some of them below. Clicking the question mark gives more information about the feature.
hi_IN: %1$s बहुत सारी विशेषताओं के साथ आता है। आप नीचे उनमें से कुछ को सक्षम / अक्षम कर सकते हैं। प्रश्न चिह्न पर क्लिक करने से सुविधा के बारे में अधिक जानकारी मिलती है।

note: translators: %s expands to a feature's name translators: %s expands to an integration's name
en: Help on: %s
hi_IN: पर मदद: %s

en: On
hi_IN: पर

en: Learn more about the Webmaster Tools verification
hi_IN: वेबमास्टर टूल सत्यापन के बारे में अधिक जानें

note: translators: 1: expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy; 2: expands to <code>noindex</code>; 3: link open tag; 4: link close tag.
en: Not showing %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
hi_IN: खोज परिणामों में %1$s को तकनीकी रूप से नहीं दिखाने का मतलब है कि उन लोगों के पास %2$s रोबोट मेटा होगा और उन्हें एक्सएमएल साइटमैप से बाहर रखा जाएगा। %3$sखोज परिणाम सेटिंग्स के बारे में अधिक जानकारी%4$s।

note: translators: 1: expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy; 2: expands to <code>noindex</code>; 3: link open tag; 4: link close tag.
en: Not showing the archive for %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
hi_IN: खोज परिणामों में %1$s के लिए संग्रह नहीं दिखा रहा है तकनीकी रूप से इसका मतलब है कि उन लोगों के पास %2$s रोबोट मेटा होगा और इसे XML साइटमैप से बाहर रखा जाएगा। %3$sखोज परिणाम सेटिंग्स के बारे में अधिक जानकारी%4$s।

en: Help on this search results setting
hi_IN: इस खोज परिणाम सेटिंग पर मदद करें

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: See who contributed to %1$s.
hi_IN: देखें कि किसने %1$s में योगदान दिया है।

en: See the XML sitemap.
hi_IN: एक्सएमएल साइटमैप देखें।

note: translators: %s: Yoast SEO
en: Enable the XML sitemaps that %s generates.
hi_IN: एक्सएमएल साइटमैप को सक्षम करें जो %s उत्पन्न करता है।

en: Read why XML Sitemaps are important for your site.
hi_IN: पढ़ें कि आपकी साइट के लिए एक्सएमएल साइटमैप क्यों महत्वपूर्ण हैं

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Toggle %1$s's XML Sitemap
hi_IN: %1$s के एक्सएमएल साइटमैप को टॉगल करें

note: translators: %s expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy
en: Show %s in search results?
hi_IN: खोज परिणामों में %s दिखाएं?

en: Search Appearance
hi_IN: खोज उपस्थिति

note: translators: %s expands to the post type name. Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Allow search engines to show this %s in search results?
hi_IN: खोज परिणामों में खोज इंजन को इस %s को दिखाने की अनुमति दें?

note: translators: %1$s expands to Yes or No,  %2$s expands to the post type name.
en: Default for %2$s, currently: %1$s
hi_IN: %2$s के लिए डिफ़ॉल्ट, वर्तमान में: %1$s

note: translators: %1$s expands to the post type name.
en: Should search engines follow links on this %1$s?
hi_IN: क्या खोज इंजनों को इस %1$s के लिंक का अनुसरण करना चाहिए?

en: Content Types
hi_IN: सामग्री प्रकार

en: Media
hi_IN: मीडिया

en: Enable this feature if you want Twitter to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
hi_IN: यदि आप चाहते हैं कि आपकी साइट का लिंक साझा करने पर ट्विटर आपको छवियों के साथ पूर्वावलोकन और एक पाठ अंश दिखा सके तो इस सुविधा को सक्षम करें।

en: Good results
hi_IN: अच्छे परिणाम

en: Get better search results in local search
hi_IN: स्थानीय खोज में बेहतर खोज परिणाम प्राप्त करें

note: translators: %1$s expands to WooCommerce
en: Allow customers to pick up their %s order locally
hi_IN: ग्राहकों को स्थानीय रूप से अपना %s ऑर्डर लेने की अनुमति दें

en: SEO analysis
hi_IN: एसईओ विश्लेषण

en: The SEO analysis offers suggestions to improve the SEO of your text.
hi_IN: एसईओ विश्लेषण आपके पाठ के एसईओ को बेहतर बनाने के लिए सुझाव देता है।

en: Learn how the SEO analysis can help you rank.
hi_IN: जानें कि कैसे एसईओ विश्लेषण आपको रैंक करने में मदद कर सकता है।

en: The readability analysis offers suggestions to improve the structure and style of your text.
hi_IN: पठनीयता विश्लेषण आपके पाठ की संरचना और शैली को बेहतर बनाने के लिए सुझाव देता है।

en: Discover why readability is important for SEO.
hi_IN: पता करें क्यों एसईओ के लिए पठनीयता महत्वपूर्ण है।

en: The cornerstone content feature lets you to mark and filter cornerstone content on your website.
hi_IN: आधारशिला सामग्री सुविधा आपको अपनी वेबसाइट पर आधारशिला सामग्री को चिह्नित करने और फ़िल्टर करने की सुविधा देती है।

en: Find out how cornerstone content can help you improve your site structure.
hi_IN: पता लगाएं कि आधारशिला सामग्री आपकी साइट संरचना को बेहतर बनाने में आपकी मदद कर सकती है।

en: The text link counter helps you improve your site structure.
hi_IN: पाठ लिंक काउंटर आपको अपनी साइट संरचना को बेहतर बनाने में मदद करता है।

en: Find out how the text link counter can enhance your SEO.
hi_IN: पता करें कि टेक्स्ट लिंक काउंटर आपके एसईओ को कैसे बढ़ा सकता है।

note: translators: %s: 'Semrush' translators: %s: Zapier. translators: %s: Algolia. translators: %s: 'Wincher' translators: %s expands to WordProof
en: %s integration
hi_IN: %s एकीकरण

note: translators: %s expands to WordProof
en: Read more about how %s works.
hi_IN: %s कैसे काम करता है इसके बारे में और पढ़ें।

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
hi_IN: यदि आप चाहते हैं कि फेसबुक और अन्य सोशल मीडिया छवियों के साथ एक पूर्वावलोकन प्रदर्शित करें और आपकी साइट का लिंक साझा किए जाने पर एक पाठ अंश दिखाए तो इस सुविधा को सक्षम करें।

note: translators: %1$s resolves to Yoast.com
en: Latest blog posts on %1$s
hi_IN: %1$s पर नवीनतम ब्लॉग पोस्ट

en: Remove highlight from the text
hi_IN: टेक्स्ट से हाइलाइट निकालें

en: Errors
hi_IN: त्रुटियाँ

en: Considerations
hi_IN: विचार

en: Highlight this result in the text
hi_IN: इस परिणाम को पाठ में हाइलाइट करें

en: First-time SEO configuration
hi_IN: पहली बार एसईओ कॉन्फ़िगरेशन

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You cannot create a %s file.
hi_IN: आप %s फ़ाइल नहीं बना सकते।

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: You cannot edit the %s file.
hi_IN: आप %s फ़ाइल को संपादित नहीं कर सकते।

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Updated %s
hi_IN: अद्यतित %s

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Create %s file
hi_IN: %s फ़ाइल बनाएँ

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Edit the content of your %s:
hi_IN: अपने %s की सामग्री संपादित करें:

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Save changes to %s
hi_IN: %s में परिवर्तन सहेजें

note: translators: %s expands to ".htaccess".
en: %s file
hi_IN: %s फाइल

note: translators: %1$s expands to the dependency name.
en: More information about %1$s
hi_IN: %1$s के बारे में अधिक जानकारी

en: Old Configuration Wizard
hi_IN: पुराना कॉन्फ़िगरेशन विज़ार्ड

note: translators: %s expands to the extension title
en: Manage your %s subscription on MyYoast
hi_IN: MyYoast पर अपनी %s सदस्यता प्रबंधित करें

en: (Opens in a new browser tab)
hi_IN: (नए ब्राउज़र टैब में खुलता है)

note: translators: %1$s expands to the posttype label, %2$s expands anchor to blog post about cornerstone content, %3$s expands to </a>
en: Mark the most important %1$s as 'cornerstone content' to improve your site structure. %2$sLearn more about cornerstone content%3$s.
hi_IN: अपनी साइट संरचना को बेहतर बनाने के लिए सबसे महत्वपूर्ण %1$s को 'आधारशिला सामग्री' के रूप में चिह्नित करें। %2$sआधारशिला सामग्री के बारे में अधिक जानें%3$s।

en: You don't have any published posts, your SEO scores will appear here once you make your first post!
hi_IN: आपके पास कोई प्रकाशित पोस्ट नहीं है, आपका पहला पोस्ट बनाते ही आपका एसईओ स्कोर यहाँ दिखाई देगा!

en: Hey, your SEO is doing pretty well! Check out the stats:
hi_IN: अरे, आपका एसईओ बहुत अच्छा कर रहा है! आँकड़े देखें:

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts %1$swithout%2$s a focus keyphrase
hi_IN: फ़ोकस कीफ़्रेस के %1$sबिना%2$s पोस्ट

en: Read more like this on our SEO blog
hi_IN: हमारे एसईओ ब्लॉग पर इसे और पढ़ें

note: translators: %1$s expands to Yoast
en: %1$s recommendations for you
hi_IN: आपके लिए %1$s सिफारिशें

note: translators: %1$s expands to the product name. %2$s expands to a link to My Yoast
en: You are not receiving updates or support! Fix this problem by adding this site and enabling %1$s for it in %2$s.
hi_IN: आपको अपडेट या समर्थन प्राप्त नहीं हो रहा है! इस साइट को जोड़कर इस समस्या को ठीक करें और %2$s में इसके लिए %1$s को सक्षम करें।

en: Filter by Readability Score
hi_IN: पठनीयता स्कोर द्वारा फ़िल्टर

en: All Readability Scores
hi_IN: सभी पठनीयता स्कोर

en: Activated
hi_IN: सक्रिय

en: Not activated
hi_IN: सक्रिय नहीं

note: translators: %s expands to the readability score
en: Readability: %s
hi_IN: पठनीयता: %s

note: translators: %1$s expands to the request method
en: Request method %1$s is not valid.
hi_IN: अनुरोध विधि %1$s मान्य नहीं है।

en: Text link counter
hi_IN: पाठ लिंक काउंटर

en: Number of outgoing internal links in this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
hi_IN: इस पोस्ट में निवर्तमान आंतरिक लिंक की संख्या। अधिक जानकारी के लिए सहायता टैब में "योस्ट कॉलम" पाठ देखें।

en: Number of internal links linking to this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
hi_IN: इस पोस्ट से लिंक करने वाले आंतरिक लिंक की संख्या। अधिक जानकारी के लिए सहायता टैब में "योस्ट कॉलम" पाठ देखें।

en: Readability score
hi_IN: पठनीयता स्कोर

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s Columns
hi_IN: %s कॉलम

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %s for you:
hi_IN: आपके लिए %s के अन्य लाभ:

en: Cornerstone content
hi_IN: आधारशिला सामग्री

en: Upgrade Premium
hi_IN: प्रीमियम अपग्रेड करें

en: 1 year free support and updates included!
hi_IN: 1 साल का मुफ्त समर्थन और अद्यतन शामिल!

en: Save changes
hi_IN: बदलाव सहेजें

en: Superfast internal linking suggestions
hi_IN: अत्यधिक तीव्र आंतरिक लिंकिंग सुझाव

note: translators: %2$s expands to 'RS Head Cleaner' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to differentiating output between search engines and normal users.
en: The plugin %2$s changes your site's output and in doing that differentiates between search engines and normal users, a process that's called cloaking. We highly recommend that you disable it.
hi_IN: प्लगइन %2$s आपकी साइट के आउटपुट को बदल देता है और यह करने में खोज इंजन और सामान्य उपयोगकर्ताओं के बीच अंतर करता है, एक प्रक्रिया जिसे क्लोकिंग कहा जाता है। हम अनुशंसा करते हैं कि आप इसे अक्षम करें।

en: Increase your SEO reach
hi_IN: अपनी एसईओ पहुंच बढ़ाएँ

en: No more dead links
hi_IN: कोई और अधिक मृत लिंक नहीं है

en: Easy redirect manager
hi_IN: आसान पुनर्निर्देशन प्रबंधक

en: Social media preview
hi_IN: सोशल मीडिया का पूर्वावलोकन

en: Facebook & Twitter
hi_IN: फेसबुक

en: No ads!
hi_IN: विज्ञापन नहीं!

en: Scroll to see the table content.
hi_IN: तालिका सामग्री देखने के लिए स्क्रॉल करें।

en: Available variables
hi_IN: उपलब्ध चर

en: Variable
hi_IN: चर

en: Save
hi_IN: सहेजें

en: Save all
hi_IN: सभी को सहेजें

en: No new notifications.
hi_IN: कोई नए संदेश नहीं।

note: translators: 1: Author name; 2: Site name.
en: %1$s, Author at %2$s
hi_IN: %1$s, %2$s पर लेखक

en: Marks are disabled in current view
hi_IN: वर्तमान दृश्य में निशान अक्षम हैं

en: Export settings
hi_IN: निर्यात सेटिंग्स

en: Name
hi_IN: नाम

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the plugin page on WordPress.org, %3$s is the link closing tag.
en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5 stars rating on WordPress.org%3$s!
hi_IN: हमने देखा है कि आप पिछले कुछ समय से %1$s का उपयोग कर रहे हैं; हमें उम्मीद है कि आप इसे प्यार करेंगे! यदि आप %2$sहमें WordPress.org पर 5 स्टार रेटिंग दे सकते हैं%3$s तो हम रोमांचित होंगे!

note: translators: %1$s is a link start tag to the bugreport guidelines on the Yoast help center, %2$s is the link closing tag.
en: If you are experiencing issues, %1$splease file a bug report%2$s and we'll do our best to help you out.
hi_IN: यदि आप समस्याओं का सामना कर रहे हैं, तो %1$sकृपया बग रिपोर्ट दर्ज करें%2$s और हम आपकी सहायता करने की पूरी कोशिश करेंगे।

en: Please don't show me this notification anymore
hi_IN: कृपया मुझे यह सूचना अब न दिखाएं

note: translators: %1$s: '%%term_title%%' variable used in titles and meta's template that's not compatible with the given template, %2$s: expands to 'HelpScout beacon'
en: Warning: the variable %1$s cannot be used in this template. See the %2$s for more info.
hi_IN: चेतावनी: इस टेम्पलेट में परिवर्तनशील %1$s का उपयोग नहीं किया जा सकता है। अधिक जानकारी के लिए %2$s देखें।

en: (no title)
hi_IN: (कोई शीर्षक नही)

note: translators: %1$s expands anchor to premium plugin page, %2$s expands to </a>
en: By the way, did you know we also have a %1$sPremium plugin%2$s? It offers advanced features, like a redirect manager and support for multiple keyphrases. It also comes with 24/7 personal support.
hi_IN: वैसे, क्या आप जानते हैं कि हमारे पास एक %1$sप्रीमियम प्लगइन%2$s भी है? यह उन्नत सुविधाओं की पेशकश करता है, एक रीडायरेक्ट प्रबंधक की तरह और कई कीफ़्रेज़ के लिए समर्थन करता है। यह 24/7 व्यक्तिगत समर्थन के साथ भी आता है।

en: Admin bar menu
hi_IN: व्यवस्थापक बार मेनू

note: translators: 1: Yoast SEO
en: The %1$s admin bar menu contains useful links to third-party tools for analyzing pages and makes it easy to see if you have new notifications.
hi_IN: %1$s के व्यवस्थापक बार मेनू में पृष्ठों के विश्लेषण के लिए तृतीय-पक्ष टूल के लिए उपयोगी लिंक शामिल हैं और यह देखना आसान बनाता है कि क्या आपके पास नई सूचनाएं हैं या नहीं।

en: SEO title
hi_IN: एसईओ शीर्षक

en: Features
hi_IN: विशेषताएं

en: Yes
hi_IN: हाँ

en: No
hi_IN: नहीं

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
hi_IN: अपने शीर्षक विभाजक के रूप में उपयोग करने के लिए प्रतीक चुनें। उदाहरण के लिए, यह आपके पोस्ट शीर्षक और साइट के नाम के बीच प्रदर्शित होगा। प्रतीकों को उस आकार में दिखाया जाता है जो वे खोज परिणामों में प्रदर्शित करेंगे।

en: Dash
hi_IN: डैश

en: En dash
hi_IN: En डैश

en: Em dash
hi_IN: Em डैश

en: Middle dot
hi_IN: मध्य बिंदु

en: Bullet
hi_IN: बुलेट

en: Asterisk
hi_IN: तारांकन

en: Low asterisk
hi_IN: कम तारांकन

en: Vertical bar
hi_IN: लंबवत बार

en: Small tilde
hi_IN: छोटा टिल्ड

en: Left angle quotation mark
hi_IN: बायां कोना अवतरण चिन्ह

en: Right angle quotation mark
hi_IN: दायां कोना अवतरण चिन्ह

en: Less than sign
hi_IN: संकेत से कम

en: Greater than sign
hi_IN: संकेत से बड़ा

note: translators: 1: expands to Yoast SEO
en: %1$s extensions
hi_IN: %1$s एक्सटेंशन

note: translators: 1: expands to Yoast SEO extensions
en: %1$s to optimize your site even further
hi_IN: आपकी साइट को आगे भी अनुकूलित करने के लिए %1$s

note: translators: 1: expands to Yoast SEO Premium
en: %1$s, take your optimization to the next level!
hi_IN: %1$s, अपने अनुकूलन को अगले स्तर पर ले जाएं!

en: Show your videos in Google Videos
hi_IN: गूगल वीडियो में अपने वीडियो दिखाएं

en: Enhance the experience of sharing posts with videos
hi_IN: वीडियो के साथ पोस्ट साझा करने के अनुभव को बढ़ाएं

en: Make videos responsive through enabling fitvids.js
hi_IN: fitvids.js को सक्षम करने के माध्यम से वीडियो को उत्तरदायी बनाएं

en: Optimize your site for Google News
hi_IN: गूगल समाचार के लिए अपनी साइट का अनुकूलन करें

en: Immediately pings Google on the publication of a new post
hi_IN: एक नई पोस्ट के प्रकाशन पर तुरंत गूगल को पिंग करता है

en: Creates XML News Sitemaps
hi_IN: XML समाचार साइटमैप बनाता है

en: Easily insert Google Maps, a store locator, opening hours and more
hi_IN: गूगल मानचित्र, स्टोर लोकेटर, खुलने का समय और बहुत कुछ सम्मिलित करें

note: translators: %1$s expands to Yoast, %2$s expands to WooCommerce
en: Use %1$s breadcrumbs instead of %2$s ones
hi_IN: %2$s वाले के बजाय %1$s ब्रेडक्रंब का उपयोग करें

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to WooCommerce
en: A seamless integration between %1$s and %2$s
hi_IN: %1$s और %2$s के बीच एक सहज एकीकरण

en: Redirect manager
hi_IN: पुनर्निर्देशित प्रबंधक

en: create and manage redirects from within your WordPress install.
hi_IN: अपने वर्डप्रेस इंस्टॉल के भीतर से रीडायरेक्ट बनाएं और प्रबंधित करें।

en: Social previews
hi_IN: सामाजिक पूर्वावलोकन

en: check what your Facebook or Twitter post will look like.
hi_IN: जांचें कि आपका फेसबुक या ट्विटर पोस्ट कैसा दिखेगा।

en: Premium support
hi_IN: प्रीमियम समर्थन

en: gain access to our 24/7 support team.
hi_IN: हमारी 24/7 सहायता टीम तक पहुंच प्राप्त करें।

en: Installed
hi_IN: स्थापित

note: translators: Text between 1: and 2: will only be shown to screen readers. 3: expands to the product name.
en: More information %1$sabout %3$s%2$s
hi_IN: अधिक जानकारी %1$sके बारे में %3$s%2$s

en: Comes with our 30-day no questions asked money back guarantee
hi_IN: हमारे 30-दिन के साथ आता है कोई सवाल नहीं पूछा पैसा वापस गारंटी

en: Note that links to archives might be still output by your theme and you would need to remove them separately.
hi_IN: ध्यान दें कि आर्काइव के लिंक आपके विषय द्वारा अभी भी आउटपुट हो सकते हैं और आपको उन्हें अलग से निकालने की आवश्यकता होगी।

en: Filter posts list
hi_IN: फ़िल्टर पोस्ट सूची

en: Posts list navigation
hi_IN: पोस्ट सूची नेविगेशन

en: Posts list
hi_IN: पोस्ट सूची

en: Get Premium
hi_IN: प्रीमियम प्राप्त करना

en: Premium
hi_IN: प्रीमियम

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221;
hi_IN: संपादन करना &#8220;%s&#8221;

en: Facebook settings
hi_IN: फेसबुक सेटिंग्स

en: Pinterest settings
hi_IN: पिन्तेरेस्ट सेटिंग्स

en: Notifications
hi_IN: सूचनाये

en: Twitter settings
hi_IN: ट्विटर सेटिंग्स

en: Disable SEO analysis
hi_IN: एसईओ विश्लेषण अक्षम करें

en: Removes the focus keyphrase section from the metabox and disables all SEO-related suggestions.
hi_IN: मेटाबोक्स से फ़ोकस कीफ़्रेस अनुभाग को हटाता है और सभी एसईओ-संबंधित सुझावों को निष्क्रिय कर देता है।

en: Google Trends
hi_IN: गूगल ट्रेंड्स

note: translators: %s: number of notifications
en: %s notification | %s notifications
hi_IN[0]: %s सूचना
hi_IN[1]: %s सूचनाएँ

en: Make primary
hi_IN: प्राथमिक बनाएं

en: Breadcrumbs settings
hi_IN: ब्रेडक्रंब सेटिंग्स

en: RSS feed settings
hi_IN: आरएसएस फ़ीड सेटिंग्स

en: Title separator symbol
hi_IN: शीर्षक विभाजक प्रतीक

en: Readability
hi_IN: पठनीयता

en: Needs improvement
hi_IN: सुधार की जरुरत

en: Readability analysis
hi_IN: पठनीयता विश्लेषण

en: Removes the readability analysis section from the metabox and disables all readability-related suggestions.
hi_IN: मेटाबोक्स से पठनीयता विश्लेषण अनुभाग निकालता है और सभी पठनीयता संबंधी सुझावों को अक्षम करता है।

en: Disable readability analysis
hi_IN: पठनीयता विश्लेषण अक्षम करें

en: Dashboard
hi_IN: डैशबोर्ड

en: Good job! We could detect no serious SEO problems.
hi_IN: अच्छा काम ! हमें कोई भी गंभीर एसईओ समस्या नही मिली |

en: Problems
hi_IN: समस्याएं

en: Not available
hi_IN: उपलब्ध नही है |

en: Analysis
hi_IN: विश्लेषण

note: translators: %1$s is a link start tag to the permalink settings page, %2$s is the link closing tag.
en: You can fix this on the %1$sPermalink settings page%2$s.
hi_IN: आप इसे %1$sपर्मालिंक सेटिंग पृष्ठ%2$s पर ठीक कर सकते हैं।

en: Meta description not set.
hi_IN: मेटा विवरण सेट नहीं है।

en: Filter by SEO Score
hi_IN: फ़िल्टर एसईओ स्कोर द्वारा

en: We have detected the following issues that affect the SEO of your site.
hi_IN: हमने निम्नलिखित मुद्दों का पता लगाया है जो आपकी साइट के एसईओ को प्रभावित करते हैं।

en: Improvements
hi_IN: सुधार

en: Pinterest confirmation
hi_IN: पिंटरेस्ट पुष्टिकरण

en: Replaced with the primary category of the post/page
hi_IN: पोस्ट/पृष्ठ की प्राथमिक श्रेणी के साथ प्रतिस्थापित

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
hi_IN: अगर आप पहले ही आपकी वेबसाइट को पिन्तेरेस्ट पर पुष्टि करवा चुके है तो, आप निचे की स्टेप को छोड़ सकते है |

en: Webmaster Tools verification
hi_IN: वेबमास्टर उपकरण सत्यापन

en: Format-based archives
hi_IN: प्रारूप आधारित आर्काइव

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Existing %1$s Title
hi_IN: मौजूदा %1$s शीर्षक

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: New %1$s Title
hi_IN: नया %1$s शीर्षक

note: translators: $s expands to Yoast SEO Premium translators: %s expands to the product name translators: 1: Yoast WooCommerce SEO
en: Buy %s
hi_IN: %s खरीदें

en: Redirects
hi_IN: रीडाइरेक्ट्स

en: Expected an integer as input.
hi_IN: इनपुट के रूप में एक पूर्णांक की अपेक्षा की।

en: Trying to build the sitemap cache key, but the postfix and prefix combination leaves too little room to do this. You are probably requesting a page that is way out of the expected range.
hi_IN: साइटमैप कैश कुंजी बनाने की कोशिश कर रहा है, लेकिन पोस्टफिक्स और उपसर्ग संयोजन ऐसा करने के लिए बहुत कम जगह छोड़ता है। आप शायद एक पृष्ठ का अनुरोध कर रहे हैं जो अपेक्षित सीमा से बाहर है।

en: Regular
hi_IN: नियमित

en: Remove
hi_IN: हटायें

en: Bold the last page
hi_IN: अंतिम पृष्ठ को बोल्ड करें

en: Keep
hi_IN: रखना

en: Author archives
hi_IN: लेखक पूरालेख

en: Bold
hi_IN: मोटा

en: Term is set to noindex.
hi_IN: शब्द नोइन्डेक्स पर सेट है।

en: Integrations
hi_IN: एकीकरण

note: translators: accessibility text. %1$s expands to the term title, %2$s to the taxonomy title.
en: Make %1$s primary %2$s
hi_IN: %1$s को प्राथमिक %2$s बनाओ

en: Primary
hi_IN: प्राथमिक

note: translators: %s is the taxonomy title. This will be shown to screenreaders
en: Primary %s
hi_IN: प्राथमिक %s

en: Show Blog page
hi_IN: ब्लॉग पेज दिखाएं

en: Enabled
hi_IN: सक्षम

en: Disabled
hi_IN: अक्षम

en: No index
hi_IN: कोई सूचकांक नहीं

note: translators: %s: wp_title() function.
en: The separator defined in your theme's %s tag.
hi_IN: विभाजक को आपके थीम के %s टैग में परिभाषित किया गया है।

en: Once Weekly
hi_IN: साप्ताहिक रूप से एक बार

en: SEO score
hi_IN: एसईओ स्कोर

en: Good
hi_IN: अच्छा

en: Error 404: Page not found
hi_IN: त्रुटि 404: पृष्ठ नहीं मिला

en: No numeric value was received.
hi_IN: सांख्यिक मान नहीं मिला।

en: Summary
hi_IN: सारांश

en: Summary with large image
hi_IN: बड़े छवि के साथ सारांश

en: Activation failed:
hi_IN: सक्रियण विफल रहा:

en: Keyword Research
hi_IN: खोजशब्द अनुसंधान

en: Analyze this page
hi_IN: इस पन्ने का विश्लेषण

en: Check Google Cache
hi_IN: गूगल कैश की जाँच करें

en: SEO Settings
hi_IN: एसईओ सेटिंग्स

note: Plugin Name of the plugin
en: Yoast SEO
hi_IN: योस्ट SEO

en: Mobile-Friendly Test
hi_IN: मोबाइल अनुकूलन परीक्षण

en: Home
hi_IN: मुख्यपृष्ठ

en: You searched for
hi_IN: आपने खोज किया

en: Archives for
hi_IN: के लिये अभिलेखागार

note: translators: 1: Verification string from user input; 2: Service name.
en: %1$s does not seem to be a valid %2$s verification string. Please correct.
hi_IN: %1$s वैध %2$s सत्यापन स्ट्रिंग प्रतीत नहीं होता है। कृपया सही करें।

note: translators: %1$s expands to the option name and %2$sexpands to Yoast SEO
en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
hi_IN: %1$s वैध विकल्प नहीं है, जिन्हें %2$s सेटिंग तक पहुंचने की अनुमति दी जानी चाहिए। डिफ़ॉल्ट पर रीसेट करें।

note: translators: %s expands to a post type.
en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
hi_IN: कृपया पोस्ट प्रकार "%s" के लिए एक वैध टेक्सोनोमी का चयन करें

note: translators: %s expands to a taxonomy slug.
en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
hi_IN: कृपया टेक्सोनोमी "%s" के लिए एक वैध पोस्ट का चयन करें

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
hi_IN: डिफ़ॉल्ट ब्लॉग सेटिंग उस ब्लॉग की सांख्यिक ब्लॉग आईडी होनी चाहिए जिसे आप डिफ़ॉल्ट के रूप में उपयोग करना चाहते हैं।

note: translators: %s is the ID number of a blog.
en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
hi_IN: यह एक मौजूदा ब्लॉग होना चाहिए। ब्लॉग %s मौजूद नहीं है या हटाए गए के रूप में चिह्नित किया गया है।

note: translators: 1: link to post; 2: link to blog.
en: The post %1$s appeared first on %2$s.
hi_IN: पोस्ट %1$s पहले %2$s पर दिखाई दिया।

note: translators: %s expands to a twitter user name.
en: %s does not seem to be a valid Twitter Username. Please correct.
hi_IN: %s एक वैध ट्विटर उपयोगकर्तानाम नहीं लगता है। कृपया सही करें।

note: translators: %s expands to the search phrase.
en: You searched for %s
hi_IN: आपने %s की खोज की

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: %s Archive
hi_IN: %s आर्काइव

note: translators: %s expands to an invalid URL.
en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
hi_IN: %s मान्य यूआरएल नहीं लगता है। कृपया सही करें।

en: Facebook Debugger
hi_IN: फेसबुक डिबगर

en: Pinterest Rich Pins Validator
hi_IN: पिनटेरेस्ट रिच पिन सत्यापनकर्ता

en: HTML Validator
hi_IN: एचटीएमएल सत्यापनकर्ता

en: CSS Validator
hi_IN: सीएसएस सत्यापनकर्ता

en: Google Page Speed Test
hi_IN: गूगल पृष्ठ गति परीक्षण

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
hi_IN: मानक पीएचपी लाइब्रेरी (SPL) एक्सटेंशन अनुपलब्ध लगता है। कृपया इसे सक्षम करने के लिए अपने वेब होस्ट से पूछें।

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s / %3$s: links to the installation manual in the Readme for the Yoast SEO code repository on GitHub
en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
hi_IN: %1$sप्लगइन इंस्टॉलेशन अधूरा है। कृपया %2$sइंस्टॉलेशन निर्देश%3$s को देखें।

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
hi_IN: फ़िल्टर एक्सटेंशन अनुपलब्ध लगता है। कृपया इसे सक्षम करने के लिए अपने वेब होस्ट से पूछें।

note: Description of the plugin
en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
hi_IN: वर्डप्रेस के लिए पहला सच्चा ऑल-इन-वन एसईओ समाधान, जिसमें ऑन-पेज सामग्री विश्लेषण, एक्सएमएल साइटमैप और बहुत कुछ शामिल है।

note: Author of the plugin
en: Team Yoast
hi_IN: टीम योस्ट

en: Description
hi_IN: विवरण

en: Default settings
hi_IN: मूल व्यवस्था

en: File editor
hi_IN: फ़ाइल संपादक

en: Credits
hi_IN: श्रेय

en: Blog
hi_IN: ब्लॉग

en: Import
hi_IN: आयात

en: Import settings
hi_IN: आयत व्यवस्था

en: Page not found
hi_IN: पृष्ठ नहीं मिला

en: Title to use for Author page
hi_IN: लेखक पृष्ठ पर उपयोग हेतु शीर्षक

en: Meta description to use for Author page
hi_IN: लेखक पृष्ठ पर उपयोग हेतु मेटा विवरण

en: Import and Export
hi_IN: आयात और निर्यात

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings
hi_IN: आपके %1$s सेटिंग एक्सपोर्ट करे

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s settings
hi_IN: %1$s सेटिंग

en: Replaced with the current search phrase
hi_IN: Diganti dengan frase pencarian saat ini

en: Replaced with the current year
hi_IN: चालू वर्ष के साथ बदला गया

en: Replaced with the current month
hi_IN: चालू माह से बदला गया

en: Replaced with the current day
hi_IN: वर्तमान दिन के साथ बदला गया

en: Replaced with the current date
hi_IN: वर्तमान तिथि से बदला गया

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) site.
hi_IN: अन्य एसईओ प्लगइन्स से सेटिंग्स आयात करें और (अन्य) साइट पर पुन: उपयोग के लिए अपनी सेटिंग्स निर्यात करें।

en: Add Open Graph meta data
hi_IN: ओपन ग्राफ मेटा डेटा जोड़ें

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
hi_IN: यदि पोस्ट/पृष्ठ को साझा किया जा रहा है, तो कोई भी चित्र शामिल नहीं है, इस छवि का उपयोग किया जाता है।

en: Add Twitter card meta data
hi_IN: ट्विटर कार्ड मेटा डेटा जोड़ें

en: The default card type to use
hi_IN: डिफ़ॉल्ट कार्ड का उपयोग करने के लिए प्रकार

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the "Add Open Graph meta data" setting on the Facebook tab enabled if you want to optimize your site for Pinterest.
hi_IN: पिंटरेस्ट फेसबुक की तरह ही ओपन ग्राफ मेटाडेटा का उपयोग करता है, इसलिए यदि आप पिंटरेस्ट के लिए अपनी साइट को ऑप्टिमाइज़ करना चाहते हैं, तो फेसबुक टैब पर "ओपन ग्राफ मेटा डेटा जोड़ें" सेटिंग को रखना सुनिश्चित करें।

note: translators: %1$s / %2$s expands to a link to pinterest.com's help page.
en: To %1$sconfirm your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
hi_IN: %1$sपिंटरेस्ट के साथ अपनी साइट की पुष्टि करने के लिए%2$s, यहाँ मेटा टैग जोड़ें:

en: Bulk editor
hi_IN: थोक संपादक

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
hi_IN: यह टूल आपको प्रत्येक पृष्ठ के लिए संपादक में जाने के बिना जल्दी से अपने पोस्ट और पृष्ठों के शीर्षक और विवरण बदलने की अनुमति देता है।

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
hi_IN: यह टूल आपके एसईओ के लिए महत्वपूर्ण फाइलों को जल्दी से बदलने की अनुमति देता है, जैसे आपके robots.txt और, यदि आपके पास एक, आपकी .htaccess फाइल है।

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
hi_IN: %1$s कुछ बहुत शक्तिशाली अंतर्निहित उपकरणों के साथ आता है:

en: &laquo; Back to Tools page
hi_IN: &laquo; टूल पेज पर वापस जाएं

en: Below are your published posts' SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
hi_IN: नीचे आपके प्रकाशित पोस्ट 'एसईओ स्कोर' हैं। अब किसी भी समय के रूप में अच्छा है के रूप में किसी भी अपने पोस्ट में सुधार शुरू करने के लिए!

en: Separator between breadcrumbs
hi_IN: ब्रेडक्रंब के बीच विभाजक

en: Anchor text for the Homepage
hi_IN: मुखपृष्ठ के लिए एंकर पाठ

en: Prefix for the breadcrumb path
hi_IN: ब्रेडक्रम्ब पथ के लिए उपसर्ग

en: Prefix for Archive breadcrumbs
hi_IN: आर्काइव ब्रेडक्रंब के लिए उपसर्ग

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
hi_IN: खोज पृष्ठ ब्रेडक्रंब के लिए उपसर्ग

en: Breadcrumb for 404 Page
hi_IN: 404 पृष्ठ के लिए ब्रेडक्रंब

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for content types
hi_IN: सामग्री प्रकार के लिए ब्रेडक्रंब में दिखाने के लिए टेक्सोनोमी

en: Content type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
hi_IN: टैक्सोनॉमी के लिए ब्रेडक्रंब में दिखाने के लिए सामग्री प्रकार संग्रह

en: How to insert breadcrumbs in your theme
hi_IN: अपनी थीम में ब्रेडक्रंब कैसे डालें

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
hi_IN: इस ब्रेडक्रंब सुविधा का उपयोग %1$sब्रेडक्रंब कार्यान्वयन पर हमारे ज्ञान-आधार लेख%2$s में समझाया गया है ।

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
hi_IN: इस सुविधा का उपयोग आपके आरएसएस में सामग्री को स्वचालित रूप से जोड़ने के लिए किया जाता है, अधिक विशेष रूप से, यह आपके ब्लॉग और आपके ब्लॉग पोस्ट पर वापस लिंक जोड़ने के लिए है, इसलिए डंब स्क्रेपर्स स्वचालित रूप से इन लिंक को भी जोड़ देंगे, खोज इंजन को मूल स्रोत के रूप में पहचानने में आपकी सहायता करता है सामग्री।

en: Content to put before each post in the feed
hi_IN: फ़ीड में प्रत्येक पोस्ट से पहले डालने के लिए सामग्री

en: Content to put after each post in the feed
hi_IN: फ़ीड में प्रत्येक पोस्ट के बाद डालने के लिए सामग्री

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
hi_IN: आप सामग्री के भीतर निम्नलिखित चर का उपयोग कर सकते हैं, उन्हें दाईं ओर मूल्य द्वारा प्रतिस्थापित किया जाएगा।

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
hi_IN: एंकर पाठ के रूप में लेखकों के नाम के साथ, पोस्ट लेखक के लिए संग्रह का लिंक।

en: A link to the post, with the title as anchor text.
hi_IN: एंकर टेक्स्ट के रूप में शीर्षक के साथ पोस्ट का लिंक।

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
hi_IN: एंकर टेक्स्ट के रूप में आपकी साइट का लिंक, आपकी साइट के नाम के साथ।

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
hi_IN: एंकर टेक्स्ट के रूप में आपकी साइट का नाम और विवरण के साथ आपकी साइट का लिंक।

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You don't have a %s file, create one here:
hi_IN: आपके पास %s फ़ाइल नहीं है, यहाँ एक बनाएँ:

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If your %s were writable, you could edit it from here.
hi_IN: यदि आपका %s लेखन योग्य था, तो आप इसे यहाँ से संपादित कर सकते हैं।

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If you had a %s file and it was editable, you could edit it from here.
hi_IN: यदि आपके पास %s फ़ाइल थी और यह संपादन योग्य था, तो आप इसे यहाँ से संपादित कर सकते हैं।

en: Import from other SEO plugins
hi_IN: अन्य एसईओ प्लगइन्स से आयात करें

note: translators: %s expands to the variable used for term title.
en: %s Archives
hi_IN: %s आर्काइव

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
hi_IN: एक प्रतिस्थापन चर में केवल अल्फ़ान्यूमेरिक वर्ण, एक अंडरस्कोर या डैश हो सकता है। अपने चर का नाम बदलने का प्रयास करें।

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name unique.
hi_IN: एक ही नाम के साथ एक प्रतिस्थापन चर पहले ही पंजीकृत किया गया है। अपना चर नाम अद्वितीय बनाने का प्रयास करें।

note: Translators: %1$s resolves to the SEO menu item, %2$s resolves to the Search Appearance submenu item.
en: Admin only notice: this page does not show a meta description because it does not have one, either write it for this page specifically or go into the [%1$s - %2$s] menu and set up a template.
hi_IN: केवल सूचना दें: यह पृष्ठ मेटा विवरण नहीं दिखाता है क्योंकि इसमें एक नहीं है, या तो इस पृष्ठ के लिए विशेष रूप से लिखें या [%1$s - %2$s] मेनू में जाएं और एक टेम्पलेट सेट करें।

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
hi_IN: एक प्रतिस्थापन चर "%%cf_" या "%%ct_" से शुरू नहीं हो सकता क्योंकि ये कस्टम फ़ील्ड और कस्टम टैक्सोनॉमी के लिए WPSEO मानक चर चर के लिए आरक्षित हैं। अपने परिवर्तनीय नाम को अद्वितीय बनाने का प्रयास करें।

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
hi_IN: आप एक ही नाम के साथ एक चर रजिस्टर करके एक डब्लूपीएसईओ मानक चर प्रतिस्थापन को खत्म नहीं कर सकते। प्रतिस्थापन मूल्य को समायोजित करने के बजाय "wpseo_replacements" फ़िल्टर का उपयोग करें।

note: translators: 1: current page number, 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
hi_IN: %2$d का पृष्ठ %1$d

en: Replaced with the date of the post/page
hi_IN: पोस्ट/पृष्ठ की तारीख के साथ प्रतिस्थापित

en: Replaced with the title of the post/page
hi_IN: पोस्ट/पृष्ठ के शीर्षक के साथ प्रतिस्थापित

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
hi_IN: वर्तमान पृष्ठ के मूल पृष्ठ के शीर्षक के साथ प्रतिस्थापित

en: The site's name
hi_IN: साइट का नाम

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
hi_IN: पोस्ट/पृष्ठ अंश के साथ प्रतिस्थापित (या मौजूद नहीं होने पर स्वतः-जनरेट किया गया)

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
hi_IN: पोस्ट/पृष्ठ अंश (ऑटो-पीढ़ी के बिना) के साथ प्रतिस्थापित

en: Replaced with the current tag/tags
hi_IN: वर्तमान टैग/टैगो के साथ प्रतिस्थापित

en: Replaced with the post categories (comma separated)
hi_IN: पोस्ट श्रेणियों के साथ प्रतिस्थापित (अल्पविराम से अलग)

en: Replaced with the category description
hi_IN: श्रेणी विवरण के साथ प्रतिस्थापित

en: Replaced with the tag description
hi_IN: टैग विवरण के साथ प्रतिस्थापित

en: Replaced with the term description
hi_IN: शब्द विवरण के साथ प्रतिस्थापित

en: Replaced with the term name
hi_IN: शब्द नाम के साथ प्रतिस्थापित

en: Replaced with the content type single label
hi_IN: सामग्री प्रकार एकल लेबल के साथ प्रतिस्थापित

en: Replaced with the content type plural label
hi_IN: सामग्री प्रकार बहुवचन लेबल के साथ प्रतिस्थापित

en: Replaced with the post/page modified time
hi_IN: पोस्ट/पृष्ठ संशोधित समय के साथ प्रतिस्थापित

en: Replaced with the post/page ID
hi_IN: पोस्ट/पृष्ठ आईडी के साथ प्रतिस्थापित

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
hi_IN: पोस्ट/पृष्ठ लेखक के 'उपनाम' के साथ प्रतिस्थापित

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
hi_IN: पोस्ट/पृष्ठ लेखक की 'भौगोलिक जानकारी' के साथ प्रतिस्थापित

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
hi_IN: संदर्भ के साथ वर्तमान पृष्ठ संख्या (यानी 4 के पृष्ठ 2) के साथ प्रतिस्थापित

en: Replaced with the current page total
hi_IN: कुल पृष्ठ के साथ बदल दिया

en: Replaced with the current page number
hi_IN: वर्तमान पृष्ठ संख्या के साथ प्रतिस्थापित

en: Attachment caption
hi_IN: अनुलग्नक कैप्शन

en: Replaced with the posts focus keyphrase
hi_IN: पोस्ट केंद्रित कीफ़्रेस के साथ बदल दिया

en: Replaced with the slug which caused the 404
hi_IN: 404 का कारण बना स्लग के साथ प्रतिस्थापित

en: Replaced with a posts custom field value
hi_IN: एक पोस्ट कस्टम फ़ील्ड मान के साथ प्रतिस्थापित

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
hi_IN: कस्टम टैक्सोनॉमी के पोस्ट के साथ प्रतिस्थापित, अल्पविराम अलग हो गया।

en: Replaced with a custom taxonomies description
hi_IN: एक कस्टम टैक्सोनॉमी विवरण के साथ प्रतिस्थापित

en: Title
hi_IN: शीर्षक

en: URL
hi_IN: यूआरएल

en: Taxonomies
hi_IN: टैक्सोनॉमी

en: Person
hi_IN: व्यक्ति

en: RSS
hi_IN: आरएसएस

note: Translators: %s: expands to Yoast SEO Premium
en: Creating redirects is a %s feature
hi_IN: पुनर्निर्देश बनाना एक %s सुविधा है

en: Authenticate
hi_IN: प्रमाणीकरण

en: Breadcrumbs
hi_IN: ब्रेडक्रंब

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
hi_IN: दिनांक के आधार पर Archives कुछ मामलों में नकल सामग्री के रूप में भी देखा जा सकता है।

en: New URL
hi_IN: नया यूआरएल

en: Permalink
hi_IN: स्थायी-लिंक

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s Extensions
hi_IN: %1$s एक्सटेंशन

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
hi_IN: %1$s ने स्वतः पता लगा लिया है कि क्या इसे आपके पृष्ठों के लिए फिर से लिखने के लिए बाध्य करने की आवश्यकता है, यदि आपको लगता है कि यह गलत है और आप जानते हैं कि आप क्या कर रहे हैं, तो आप यहां सेटिंग बदल सकते हैं।

note: Translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium', %2$s: links to Yoast SEO Premium plugin page.
en: To be able to create a redirect and fix this issue, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support and updates, on %2$s.
hi_IN: रीडायरेक्ट बनाने और इस समस्या को हल करने में सक्षम होने के लिए, आपको %1$s की आवश्यकता है। आप %2$s पर एक वर्ष के समर्थन और अपडेट सहित प्लगइन खरीद सकते हैं।

en: Webmaster Tools
hi_IN: वेबमास्टर उपकरण

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The premium version of %1$s with more features & support.
hi_IN: अधिक सुविधाओं और समर्थन के साथ %1$s का प्रीमियम संस्करण।

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
hi_IN: खोज परिणामों में उन्हें दिखाने और अधिक क्लिक प्राप्त करने के लिए अपने वीडियो का अनुकूलन करें!

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
hi_IN: क्या आप गूगल समाचार में हैं? इसके लिए अनुकूलन करके गूगल समाचार से अपना ट्रैफ़िक बढ़ाएं!

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
hi_IN: एक पसीने को तोड़ने के बिना, स्थानीय और गूगल मानचित्र में बेहतर रैंक करें!

note: translators: %1$s opens the link to the Yoast.com article about Google's Knowledge Graph, %2$s closes the link,
en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in %1$sGoogle's Knowledge Graph%2$s. You can be either an organization, or a person.
hi_IN: यह डेटा आपकी साइट में मेटाडेटा के रूप में दिखाया गया है। यह %1$sगूगल के नॉलेज ग्राफ%2$s में दिखाई देने का इरादा है। आप या तो एक संगठन हो सकते हैं, या एक व्यक्ति हो सकते हैं।

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
hi_IN: सहजता से वूकॉमर्स को %1$s के साथ एकीकृत करें और अतिरिक्त सुविधाएँ प्राप्त करें!

en: Homepage
hi_IN: मुखपृष्ठ

en: Force rewrite titles
hi_IN: बल पुन: शीर्षक लिखते हैं

en: Title Separator
hi_IN: शीर्षक विभाजक

en: Homepage &amp; Posts page
hi_IN: मुखपृष्ठ

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag. translators: %1$s expands to an opening tag. %2$s expands to a closing tag.
en: You can determine the title and description for the posts page by %1$sediting the posts page itself%2$s.
hi_IN: आप %1$s मुखपृष्ठ को स्वयं संपादित करके%2$s मुखपृष्ठ के लिए शीर्षक और विवरण निर्धारित कर सकते हैं।

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag. translators: %1$s expands to an opening tag. %2$s expands to a closing tag.
en: You can determine the title and description for the homepage by %1$sediting the homepage itself%2$s.
hi_IN: आप %1$sब्लॉग पेज को स्वयं संपादित करके%2$s ब्लॉग पेज के लिए शीर्षक और विवरण निर्धारित कर सकते हैं।

en: Take note:
hi_IN: नोट करें:

en: author archives
hi_IN: लेखक आर्काइव्ज

en: Date archives
hi_IN: दिनांक आर्काइव्ज

note: translators: %1$s / %2$s: links to an article about duplicate content on yoast.com
en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
hi_IN: यदि आप एक लेखक ब्लॉग चला रहे हैं, तो लेखक संग्रह आपके मुखपृष्ठ के समान ही होगा। यह वह है जिसे %1$sडुप्लिकेट सामग्री समस्या%2$s कहा जाता है।

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
hi_IN: यदि आपकी साइट पर ऐसा है, तो आप इसे अक्षम कर सकते हैं (जो इसे मुखपृष्ठ पर पुनर्निर्देशित करता है), या इसमें %s जोड़ने के लिए ताकि यह खोज परिणामों में दिखाई न दे।

en: Special pages
hi_IN: विशेष पृष्ठ

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>.
en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
hi_IN: ये पृष्ठ डिफ़ॉल्ट रूप से %s होंगे, इसलिए वे खोज परिणामों में कभी दिखाई नहीं देंगे।

en: Search pages
hi_IN: पृष्ठों को खोजें

en: 404 pages
hi_IN: 404 पृष्ठ

en: Settings Updated.
hi_IN: सेटिंग को अद्यतन किया गया है।

note: translators: %s expands to the name of a site within a multisite network.
en: %s restored to default SEO settings.
hi_IN: डिफ़ॉल्ट सेटिंग्स में %s को पुनर्स्थापित किया गया।

en: public
hi_IN: सार्वजनिक

en: archived
hi_IN: आर्काइव

en: mature
hi_IN: परिपक्व

en: spam
hi_IN: स्पैम

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Who should have access to the %1$s settings
hi_IN: %1$s सेटिंग में किसकी पहुंच होनी चाहिए

en: Site Admins (default)
hi_IN: साइट व्यवस्थापक (डिफ़ॉल्ट)

en: Super Admins only
hi_IN: केवल सुपर व्यवस्थापक

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
hi_IN: नेटवर्क में नई साइटें इस साइट से अपनी एसईओ सेटिंग्स प्राप्त करती हैं

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
hi_IN: वह साइट चुनें जिसकी सेटिंग्स आप उन सभी साइटों के लिए डिफ़ॉल्ट रूप से उपयोग करना चाहते हैं जो आपके नेटवर्क में जोड़ी गई हैं। यदि आप 'कोई नहीं' चुनते हैं, तो सामान्य प्लगइन चूक का उपयोग किया जाएगा।

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Enter the %1$sSite ID%2$s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
hi_IN: उस साइट के लिए %1$sसाइट आईडी%2$s दर्ज करें जिसकी सेटिंग आप उन सभी साइटों के लिए डिफ़ॉल्ट रूप से उपयोग करना चाहते हैं जो आपके नेटवर्क में जोड़ी गई हैं। किसी के लिए भी खाली छोड़ दें (यानी सामान्य प्लगइन चूक का उपयोग किया जाएगा)।

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new sites.
hi_IN: गोपनीयता संवेदनशील (फेसबुक व्यवस्थापक और ऐसे), विषय विशिष्ट (शीर्षक फिर से लिखना) और कुछ बहुत ही साइट विशिष्ट सेटिंग्स को नई साइटों पर आयात नहीं किया जाएगा।

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
hi_IN: इस फ़ॉर्म का उपयोग करके आप किसी साइट को डिफ़ॉल्ट एसईओ सेटिंग्स पर रीसेट कर सकते हैं।

en: Site ID
hi_IN: साइट आईडी

en: Restore site to defaults
hi_IN: डिफ़ॉल्ट पर साइट को पुनर्स्थापित करें

en: Accounts
hi_IN: खाते

note: translators: %s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin
en: Deactivate %s
hi_IN: %s निष्क्रिय करें

en: Twitter
hi_IN: ट्विटर

en: Close
hi_IN: पास

note: translators: %s is the plugin name
en: %s Posts Overview
hi_IN: %s पोस्ट अवलोकन

en: Upload Image
hi_IN: चित्र अपलोड करें

en: Archives
hi_IN: अभिलेखागार

en: Social settings
hi_IN: सोशल सेटिंग

en: SEO issue: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
hi_IN: एसईओ मुद्दा: विशेष रुप से प्रदर्शित छवि फेसबुक और अन्य सोशल मीडिया साइटों द्वारा उठाए जाने के लिए कम से कम 200 से 200 पिक्सल होनी चाहिए।

en: All SEO Scores
hi_IN: सभी एसईओ स्कोर

en: Meta Desc.
hi_IN: मेटा विवरण

en: OK
hi_IN: ठीक है

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to creating OpenGraph output.
en: Both %1$s and %2$s create Open Graph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
hi_IN: %1$s और %2$s दोनों ओपन ग्राफ़ आउटपुट बनाते हैं, जो फेसबुक, ट्विटर, लिंक्डइन और अन्य सामाजिक नेटवर्क बना सकते हैं, जब आपके पृष्ठ साझा किए जा रहे हैं तो गलत टेक्स्ट और छवियों का उपयोग करते हैं।

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Configure %1$s's Open Graph settings
hi_IN: %1$s की ओपन ग्राफ़ सेटिंग्स कॉन्फ़िगर करें

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Google XML Sitemaps' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of sitemaps.
en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines and might slow down your site.
hi_IN: दोनों %1$s और %2$s एक्सएमएल साइटमैप बना सकते हैं। दो एक्सएमएल साइटमैप खोज इंजन के लिए फायदेमंद नहीं है और आपकी साइट को धीमा कर सकता है।

en: Pinterest
hi_IN: पिंटरेस्ट

en: Breadcrumbs title
hi_IN: ब्रेडक्रंब शीर्षक

note: translators: %1$s: 'Facebook & Open Graph' plugin name(s) of possibly conflicting plugin(s), %2$s to Yoast SEO
en: The %1$s plugin might cause issues when used in conjunction with %2$s.
hi_IN: जब %2$s के साथ संयोजन में उपयोग किया जाता है तो %1$s प्लगइन मुद्दों का कारण हो सकता है।

en: FAQ
hi_IN: सामान्य प्रश्न

en: Settings
hi_IN: सेटिंग

en: Social
hi_IN: सामाजिक

en: SEO Title
hi_IN: SEO शीर्षक

en: Edit
hi_IN: एडिट करें

en: None
hi_IN: इनमे से कोई नहीं

en: SEO
hi_IN: एसईओ

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the installed version, %3$s expands to Gutenberg
en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
hi_IN: %1$s पता चला कि आप %3$s का %2$s संस्करण उपयोग कर रहे हैं, संगतता मुद्दों को रोकने के लिए नवीनतम संस्करण में अद्यतन करें।

en: Prefix for search result pages:
hi_IN: खोज परिणाम पृष्ठों के लिए प्रिफिक्स

en: Prefix for breadcrumbs:
hi_IN: ब्रेडक्रंब के लिए प्रिफिक्स

en: Prefix for archive pages:
hi_IN: पुरालेख पृष्ठों के लिए उपसर्ग

en: Search Console
hi_IN: खोज पट्टिका

en: Canonical URL
hi_IN: वैधानिक URL

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
hi_IN: आपने इसमें HTML का इस्तेमाल किया किया है जो की वर्जित है

en: (no parent)
hi_IN: (कोई मूल नहीं)

en: 301 Redirect
hi_IN: 301 अनुप्रेषण

en: General
hi_IN: सामान्य

en: The URL that this page should redirect to.
hi_IN: वह URL जहाँ यह पृष्ठ अनुप्रेषित हो

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of posts in localized format.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: सभी <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: सभी <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of trashed posts in localized format.
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: ट्रैश <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: ट्रैश <span class="count">(%s)</span>

en: Post doesn't exist.
hi_IN: पोस्ट मौजूद नहीं है।

note: translators: %s expands to post type.
en: Post has an invalid Content Type: %s.
hi_IN: पोस्ट में एक अमान्य सामग्री प्रकार है: %s।

note: translators: %s expands to post type name.
en: You can't edit %s.
hi_IN: आप %s को संपादित नहीं कर सकते।

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: You can't edit %s that aren't yours.
hi_IN: आप %s को संपादित नहीं कर सकते जो आपका नहीं है।

en: Just another WordPress site
hi_IN: एक और वर्डप्रेस साइट

en: XML sitemaps
hi_IN: एक्सएमएल साइटमैप

en: Tools
hi_IN: उपकरण

en: Extensions
hi_IN: एक्सटेंशन

en: Edit Files
hi_IN: फ़ाइलें संपादित करें

en: Posts
hi_IN: पोस्ट

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
hi_IN: विशाल एसईओ मुद्दा: आप रोबोट तक पहुंच को रोक रहे हैं।

en: Twitter username (without @)
hi_IN: ट्विटर उपयोगकर्तानाम (@ के बिना)

en: Facebook profile URL
hi_IN: फेसबुक प्रोफाइल यूआरएल

en: Existing Yoast Meta Description
hi_IN: मौजूदा योस्ट मेटा विवरण

en: New Yoast Meta Description
hi_IN: नया योस्ट मेटा विवरण

en: Filter
hi_IN: फ़िल्टर

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
hi_IN: पूर्वावलोकन &#8220;%s&#8221;

en: Preview
hi_IN: पूर्वावलोकन

note: translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
hi_IN: देखना &#8220;%s&#8221;

en: View
hi_IN: देखना

en: WP Page Title
hi_IN: डब्लूपी पृष्ठ शीर्षक

en: Post Status
hi_IN: पोस्ट की स्थिति

en: Publication date
hi_IN: प्रकाशन तिथि

en: Page URL/Slug
hi_IN: पृष्ठ यूआरएल/स्लग

en: Action
hi_IN: कार्य

en: Use Image
hi_IN: छवि का उपयोग करें

note: translators: %s is the name of the plugin
en: %s Breadcrumbs
hi_IN: %s ब्रेडक्रंब

en: Breadcrumbs separator:
hi_IN: ब्रेडक्रंब विभाजक:

en: Breadcrumb for 404 pages:
hi_IN: 404 पृष्ठों के लिए ब्रेडक्रंब:

en: Settings could not be imported:
hi_IN: सेटिंग्स आयात नहीं की जा सकीं:

en: Settings successfully imported.
hi_IN: सेटिंग्स सफलतापूर्वक आयात की गईं।

en: Focus keyword
hi_IN: फोकस कीवर्ड

en: Meta description
hi_IN: मेटा विवरण

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
hi_IN: चेतावनी: भले ही आप मेटा रोबोट को यहां सेट कर सकते हैं, लेकिन पूरी साइट साइटवाइड गोपनीयता सेटिंग्स में नोइन्डेक्स पर सेट है, इसलिए इन सेटिंग्स का प्रभाव नहीं होगा।

en: Meta robots advanced
hi_IN: मेटा रोबोट उन्नत

en: No Image Index
hi_IN: कोई छवि सूचकांक नहीं

en: No Archive
hi_IN: कोई आर्काइव नहीं

en: No Snippet
hi_IN: कोई स्निपेट नहीं

en: Breadcrumbs Title
hi_IN: ब्रेडक्रंब शीर्षक

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
hi_IN: ब्रेडक्रंब पथ में इस पृष्ठ के लिए उपयोग करने के लिए शीर्षक

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The canonical URL that this page should point to. Leave empty to default to permalink. %1$sCross domain canonical%2$s supported too.
hi_IN: यह पेज जो कैनोनिकल यूआरएल इंगित करता है। पर्मालिंक पर डिफ़ॉल्ट करने के लिए खाली छोड़ दें। %1$sक्रॉस डोमेन कैनोनिकल%2$s भी समर्थित है

en: Post is set to noindex.
hi_IN: पोस्ट को नोइन्डेक्स पर सेट किया गया है।
