Themes - Twenty Twenty-Two - en to hi_IN translation catalogue (194 entries)

en: 404 content
hi_IN: 404 सामग्री

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
hi_IN: <em>फ़्लटर</em>, पक्षी-संबंधित क्षणभंगुर का एक संग्रह

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
hi_IN: <em>गोल्डफिंच </em><br><em>&amp; गौरैया</em>

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
hi_IN: <em>द हैचरी</em>: पक्षी अवलोकन में मेरे रोमांच के बारे में एक ब्लॉग

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
hi_IN: <em>वॉर्बल</em>, शौक़ीन पक्षी प्रेमियों  <br> के बारे में एक फ़िल्म।

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
hi_IN: <em>बगीचे में</em><br><em>पक्षियों को देखना</em>

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
hi_IN: एक सुंदर पक्षी जिसके आश्चर्यजनक रंग-बिरंगे पंख है।

en: A podcast about birds
hi_IN: एक पक्षियों के बारे में पॉडकास्ट

en: A trouble of hummingbirds
hi_IN: हमिंगबर्ड्स की एक समस्या

en: About page links
hi_IN: बारे में पृष्ठ के लिंक

en: About page links (dark)
hi_IN: बारे में पृष्ठ के लिंक (गहरा)

en: About page on solid color background
hi_IN: ठोस रंग पृष्ठभूमि पर के बारे में पृष्ठ

en: About page with large image and buttons
hi_IN: बड़ी छवि और बटन वाले के बारे में पृष्ठ

en: About page with media on the left
hi_IN: बाईं ओर मीडिया वाले के बारे में पेज

en: About page with media on the right
hi_IN: दाई ओर मीडिया वाले के बारे में पेज

en: About the hosts
hi_IN: मेजबानों के बारे में

en: About us
hi_IN: हमारे बारे में

en: Amy Jensen
hi_IN: एमी जेंसन

en: An icon representing binoculars.
hi_IN: दूरबीन को दर्शाने वाला एक आइकॉन।

en: An illustration of a bird in flight
hi_IN: उड़ते हुए एक पक्षी का चित्रण

en: An image of a bird flying
hi_IN: एक उड़ते हुए पक्षी का चित्र

en: Angelo Tso<br>Edward Stilton<br>Amy Jensen<br>Boston Bell<br>Shay Ford
hi_IN: एंजेलो त्सो<br>एडवर्ड स्टिल्टन<br>एमी जेन्सेन<br>बोस्टन बेल<br>शे फोर्ड

en: Blog footer
hi_IN: ब्लॉग फ़ुटर

en: Blog posts with left sidebar
hi_IN: बाएं साइडबार के साथ ब्लॉग पोस्ट

en: Blog posts with right sidebar
hi_IN: दाएँ साइडबार के साथ ब्लॉग पोस्ट

en: Buy Tickets
hi_IN: टिकट खरीदें

en: Categories
hi_IN: श्रेणियाँ

en: Centered header with navigation, social links, and background
hi_IN: नेविगेशन, सामाजिक लिंक और पृष्ठभूमि के साथ केंद्रित हेडर

[ctx: Color name]
en: Background
hi_IN: पृष्ठभूमि

[ctx: Color name]
en: Foreground
hi_IN: अग्रभूमि

[ctx: Color name]
en: Primary
hi_IN: मुख्य

[ctx: Color name]
en: Secondary
hi_IN: द्धितीयक

[ctx: Color name]
en: Tertiary
hi_IN: टेरटिअरी

[ctx: Custom template name]
en: Blank
hi_IN: खाली

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
hi_IN: पेज (बड़ा हैडर)

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
hi_IN: पृष्ठ (कोई विभाजक नहीं)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
hi_IN: सिंगल पोस्ट (कोई विभाजक नहीं)

en: Dark footer with title and citation
hi_IN: शीर्षक और उद्धरण के साथ गहरा फुटर

en: Date
hi_IN: दिनांक

en: Default footer
hi_IN: डिफ़ॉल्ट फ़ुटर

en: Default header
hi_IN: डिफ़ॉल्ट हैडर

en: Default posts
hi_IN: डिफ़ॉल्ट पोस्ट

en: Divider with image and color (dark)
hi_IN: छवि और रंग के साथ विभाजक (गहरा)

en: Divider with image and color (light)
hi_IN: छवि और रंग (हल्का) के साथ विभाजक

en: Doug
hi_IN: डग

en: Doug Stilton
hi_IN: डग स्टिल्टन

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
hi_IN: डिफ़ॉल्ट फ़िल्टर

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
hi_IN: अग्रभूमि और पृष्ठभूमि

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
hi_IN: अग्रभूमि और द्वितीयक

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
hi_IN: अग्रभूमि और तृतीयक

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
hi_IN: प्राथमिक और पृष्ठभूमि

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
hi_IN: प्राथमिक और द्वितीयक

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
hi_IN: प्राथमिक और तृतीयक

en: Edvard<br>Smith
hi_IN: एडवर्ड<br>स्मिथ

en: Emery Driscoll
hi_IN: एमरी ड्रिस्कॉल

en: Emery<br>Driscoll
hi_IN: एमरी<br>ड्रिस्कोल

en: Extended Trailer
hi_IN: विस्तारित ट्रेलर

en: Falcon
hi_IN: बाज़

en: Featured
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित

en: Featured posts
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित पोस्ट

en: Featuring
hi_IN: प्रस्तुति

en: February, 12 2021
hi_IN: फरवरी, 12 2021

[ctx: Font family name]
en: DM Sans
hi_IN: डीएम सैंस

[ctx: Font family name]
en: IBM Plex Mono
hi_IN: आईबीएम प्लेक्स मोनो

[ctx: Font family name]
en: IBM Plex Sans
hi_IN: आईबीएम प्लेक्स सैंस

[ctx: Font family name]
en: Inter
hi_IN: इंटर

[ctx: Font family name]
en: Source Serif Pro
hi_IN: सोर्स सेरिफ़ प्रो

[ctx: Font family name]
en: System Font
hi_IN: सिस्टम फ़ॉन्ट

en: Footer with logo and citation
hi_IN: लोगो और उद्धरण के साथ फुटर

en: Footer with navigation and citation
hi_IN: नेविगेशन और उद्धरण के साथ फुटर

en: Footer with navigation and copyright
hi_IN: नेविगेशन और कॉपीराइट के साथ फूटर

en: Footer with query, featured images, title, and citation
hi_IN: क्वेरी, चुनिंदा चित्र, शीर्षक और उद्धरण के साथ फुटर

en: Footer with query, title, and citation
hi_IN: क्वेरी, शीर्षक और उद्धरण के साथ फुटर

en: Footer with social links and copyright
hi_IN: सोशल लिंक और कॉपीराइट के साथ पादलेख

en: Footer with text, title, and logo
hi_IN: टेक्स्ट, शीर्षक और लोगो के साथ फुटर

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
hi_IN: गहरे रंग की पृष्ठभूमि पर शीर्षक, टैगलाइन और सोशल लिंक वाला फुटर

en: Footers
hi_IN: फुटर्स

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
hi_IN: द्वितीयक से विकर्ण पृष्ठभूमिद्वितीयक से विकर्ण पृष्ठभूमि

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
hi_IN: तृतीयक से विकर्ण पृष्ठभूमि

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
hi_IN: अग्रभूमि से विकर्ण प्राथमिक

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
hi_IN: पृष्ठभूमि से विकर्ण द्वितीयक

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
hi_IN: पृष्ठभूमि से विकर्ण तृतीयक

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
hi_IN: पृष्ठभूमि के लिए लंबवत माध्यमिक

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
hi_IN: तृतीयक से लंबवत् द्वितीयक

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
hi_IN: पृष्ठभूमि से लंबवत तृतीयक

en: Grid of image posts
hi_IN: छवि पोस्टों की ग्रिड

en: Grid of posts
hi_IN: पोस्ट का ग्रिड

en: Grid of posts with left sidebar
hi_IN: बाएँ साइडबार के साथ पोस्ट की ग्रिड

en: Header with centered logo
hi_IN: केंद्रित लोगो के साथ हैडर

en: Header with centered logo and background
hi_IN: मध्यस्थ लोगो और पृष्ठभूमि के साथ हेडर

en: Header with image background
hi_IN: छवि पृष्ठभूमि के साथ हैडर

en: Header with image background and overlay
hi_IN: छवि पृष्ठभूमि और ओवरले के साथ हेडर

en: Header with tagline
hi_IN: टैगलाइन के साथ हेडर

en: Headers
hi_IN: हैडर्स

en: Heading and bird image
hi_IN: शीर्षक और पक्षी चित्र

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
hi_IN: कबूतर स्तर पर शामिल होकर हमारे बढ़ते समुदाय का समर्थन करने में सहायता करें। आपका समर्थन हमारे लेखकों को भुगतान करने में मदद करेगा, और आपको हमारे विशेष न्यूज़लेटर पहुंच करेंगे।

en: Hummingbird
hi_IN: हमिंगबर्ड

en: Hummingbird illustration
hi_IN: हमिंगबर्ड चित्रकला

en: Illustration of a bird flying.
hi_IN: एक पक्षी उड़ते हुए की चित्रण।

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
hi_IN: एक शाखा पर बैठे पक्षी का चित्रण।

en: Illustration of a flying bird
hi_IN: एक उड़ते हुए पक्षी का चित्रण

en: Illustration of a flying bird.
hi_IN: एक उड़ते हुए पक्षी का चित्रण।

en: Image of a bird on a branch
hi_IN: एक शाखा पर एक पक्षी की छवि

en: Image with caption
hi_IN: कैप्शन के साथ छवि

en: Irregular grid of posts
hi_IN: अनियमित पोस्टों का ग्रिड

en: Jesús Rodriguez
hi_IN: जेसुस रोड्रिगेज

en: Jesús Rodriguez, Doug Stilton, Emery Driscoll, Megan Perry, Rowan Price, Angelo Tso, Edward Stilton, Amy Jensen, Boston Bell, Shay Ford, Lee Cunningham, Evelynn Ray, Landen Reese, Ewan Hart, Jenna Chan, Phoenix Murray, Mel Saunders, Aldo Davidson, Zain Hall.
hi_IN: जेसुस रोड्रिग्ज, डौग स्टिल्टन, एमरी ड्रिस्कॉल, मेगन पेरी, रोवन प्राइस, एंजेलो त्सो, एडवर्ड स्टिल्टन, एमी जेन्सेन, बोस्टन बेल, शे फोर्ड, ली कनिंघम, एवलिन रे, लैंडेन रीज़, इवान हार्ट, जेना चान, फीनिक्स मरे, मेल सॉन्डर्स , एल्डो डेविडसन, ज़ैन हॉल।

en: Jesús Rodriguez<br>Doug Stilton<br>Emery Driscoll<br>Megan Perry<br>Rowan Price
hi_IN: जेसुस रोड्रिग्ज<br>डौग स्टिल्टन<br>एमरी ड्रिस्कॉल<br>मेगन पेरी<br>रोवन प्राइस

en: Jesús<br>Rodriguez
hi_IN: जेसुस<br>रोड्रिगेज

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
hi_IN: स्पैरो स्तर पर शामिल हों और हमारे झुंड का सदस्य बनें! आपको हमारा न्यूज़लेटर मिलेगा, साथ ही एक पक्षी पिन भी मिलेगा जिसे आप प्रकृति में बाहर जाने पर गर्व के साथ पहन सकते हैं।

en: Join my mailing list
hi_IN: मेरी मेलिंग सूची में शामिल होइए

en: Join our mailing list
hi_IN: मेरी मेलिंग सूची में शामिल होइए

en: Large header with dark background
hi_IN: गहरे रंग की पृष्ठभूमि वाला बड़ा हेडर

en: Large list of names
hi_IN: नामों की बड़ी सूची

en: Large post titles
hi_IN: बड़े पोस्ट शीर्षक

en: Latest posts
hi_IN: नवीनतम पोस्ट

en: Layered images with duotone
hi_IN: द्विरंगी के साथ परतबद्ध चित्र

en: Learn More
hi_IN: और अधिक जानें

en: Learn about my process
hi_IN: मेरी प्रक्रिया के बारे में सीखें

en: List of events
hi_IN: कार्यक्रमों की सूची

en: Listen on Spotify
hi_IN: Spotify पर सुनें

en: Listen on iTunes Podcasts
hi_IN: आईट्यून्स पॉडकास्ट पर सुनें

en: Location
hi_IN: स्थान

en: Logo and navigation header
hi_IN: लोगो और नेविगेशन हैडर

en: Logo and navigation header with background
hi_IN: पृष्ठभूमि के साथ लोगो और नेविगेशन हेडर

en: Logo featuring a flying bird
hi_IN: लोगो में उड़ता हुआ पक्षी दर्शाया गया है

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
hi_IN: लोगो, नेविगेशन और ऑफसेट टैगलाइन हेडर

en: Logo, navigation, and social links header with background
hi_IN: पृष्ठभूमि के साथ लोगो, नेविगेशन और सोशल लिंक हेडर

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
hi_IN: 14 मई, 2022 @ 7:00 अपराह्न<br>द विंटेज थिएटर,<br>245 आर्डेन रोड।<br>ग्रीनविले, एनएच

en: May 14th, 2022, 6 PM
hi_IN: 14 मई 2022, शाम 6 बजे

en: May 16th, 2022, 6 PM
hi_IN: 16 मई, 2022, शाम 6 बजे

en: May 18th, 2022, 7 PM
hi_IN: 18 मई 2022, शाम 7 बजे

en: May 20th, 2022, 6 PM
hi_IN: 20 मई, 2022, शाम 6 बजे

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
hi_IN: ओह हेलो। मेरा नाम एंजेलो है, और आप मेरे ब्लॉग पर है। मैं कई विषयों के बारे में लिखता हूं, लेकिन हाल ही में मैं अगले साल के लिए अपनी आशाओं को साझा कर रहा हूं।

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
hi_IN: ओह हैलो। मेरा नाम डौग है, और आपको मेरी वेबसाइट पर आ गए  है। मैं एक शौकीन पक्षी प्रेमी हूं और मैं मंगलवार शाम 11 बजे ईडीटी पर अपना रेडियो शो भी प्रसारित करता हूं।

en: POSTS
hi_IN: पोस्ट

en: Page layout with image and text
hi_IN: छवि और टेक्स्ट के साथ पेज लेआउट

en: Page layout with image, text and video
hi_IN: छवि, टेक्स्ट और वीडियो के साथ पेज लेआउट

en: Page layout with two columns
hi_IN: दो कॉलम के साथ पेज लेआउट

en: Pages
hi_IN: पृष्ठे

en: Painting of ducks in the water.
hi_IN: पानी में बत्तखों की पेंटिंग।

en: Pigeon
hi_IN: कबूतर

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
hi_IN: फाल्कन स्तर पर शामिल होकर हमारी समुदाय के लिए एक प्रमुख भूमिका निभाएं। इस स्तर पर आपको हमारे बोर्ड पर सीट मिलती है, जहां आप भविष्य की पक्षी देखभाल यात्राओं की योजना बनाने में मदद कर सकते हैं।

en: Poster with right sidebar
hi_IN: दाहिनी साइडबार के साथ पोस्टर

en: Pricing table
hi_IN: मूल्य तालिका

en: Proudly powered by %s
hi_IN: गर्व से %s द्वारा संचालित

en: Purchase my work
hi_IN: मेरे काम को खरीदें

en: Query
hi_IN: क्वेरी

en: Read about me
hi_IN: मेरे बारे में पढ़ें

en: Read more
hi_IN: अधिक पढ़ें

en: SCREENING
hi_IN: स्क्रीनिंग

en: Screening
hi_IN: स्क्रीनिंग

en: Search
hi_IN: खोजें

en: Simple blog posts
hi_IN: सरल ब्लॉग पोस्ट्स

en: Simple dark about page
hi_IN: सरल अंधेरा बारे में पृष्ठ

en: Small header with dark background
hi_IN: गहरे रंग की पृष्ठभूमि वाला छोटा हेडर

en: Sparrow
hi_IN: गौरैया

en: Speaker Series
hi_IN: वक्ता सीरीज़

en: Stilton
hi_IN: स्टिल्टन

[ctx: Style variation name]
en: Blue
hi_IN: नीला

[ctx: Style variation name]
en: Pink
hi_IN: गुलाबी

[ctx: Style variation name]
en: Swiss
hi_IN: स्विस

en: Subscribe callout
hi_IN: सदस्यता लें कॉलआउट

en: Support my studio
hi_IN: मेरे स्टूडियो का समर्थन करें

en: Support the show
hi_IN: शो का समर्थन करें

en: Swoop
hi_IN: स्वूप

en: Tags
hi_IN: टैग

en: Take a class
hi_IN: क्लास लीजिए

[ctx: Template part name]
en: Footer
hi_IN: पाद क्षेत्र

[ctx: Template part name]
en: Header
hi_IN: शीर्ष

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
hi_IN: हैडर (डार्क, बड़ा)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
hi_IN: हैडर (डार्क, छोटा)

en: Text-based grid of posts
hi_IN: पोस्टों का टेक्स्ट-आधारित ग्रिड

en: Text-only header with background
hi_IN: पृष्ठभूमि के साथ केवल-टेक्स्ट हेडर

en: Text-only header with tagline and background
hi_IN: टैगलाइन और पृष्ठभूमि के साथ केवल टेक्स्ट हेडर

en: The Grand Theater<br>154 Eastern Avenue<br>Maryland NY, 12345
hi_IN: ग्रैंड थिएटर<br>154 ईस्टर्न एवेन्यू<br>मैरीलैंड एनवाई, 12345

en: The Swell Theater<br>120 River Rd.<br>Rainfall, NH
hi_IN: स्वेल थिएटर<br>120 रिवर रोड।<br>रेनफॉल, एनएच

en: The Vintagé Theater<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
hi_IN: विंटेज थिएटर<br>245 आर्डेन रोड।<br>गार्डनविले, एनएच

en: This page could not be found. Maybe try a search?
hi_IN: यह पृष्ठ नहीं मिल सका। शायद खोजने का प्रयास करें?

en: Title and button header
hi_IN: शीर्षक और बटन हैडर

en: Title, navigation, and social links header
hi_IN: शीर्षक, नेविगेशन और सोशल लिंक हेडर

en: Twenty Twenty-Two
hi_IN: ट्वेंटी ट्वेंटी-टू

en: Two images with text
hi_IN: टेक्स्ट के साथ दो कॉलम

en: Video trailer
hi_IN: वीडियो ट्रेलर

en: Video with header and details
hi_IN: हेडर और विवरण के साथ वीडियो

en: WELCOME
hi_IN: स्वागत

en: Watch birds<br>from your inbox
hi_IN: अपने इनबॉक्स से <br> पक्षियों को देखें

en: Watch our videos
hi_IN: हमारे वीडियो देखें

en: Welcome to<br>the Aviary
hi_IN: अवियरी में<br>स्वागत करते हैं

en: Wide image with introduction and buttons
hi_IN: परिचय और बटन के साथ विस्तृत छवि

en: https://wordpress.org/themes/twentytwentytwo/
hi_IN: https://hi.wordpress.org/themes/twentytwentytwo/

[ctx: label]
en: Search
hi_IN: खोजें

en: the WordPress team
hi_IN: वर्डप्रेस टीम

en: © Site Title
hi_IN: © साइट शीर्षक
